Çalışanların değişime açıklıkları ile örgüte duydukları güven arasındaki ilişki
Relationship between openess to change and trust in organizations
  1. Tez No: 87003
  2. Yazar: EBRU AKTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu araştırma çalışanların değişime açıklıkları ile örgüte duydukları güven arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılması için gerçekleşmiştir, örgüte duyulan güvenin, çalışanların örgütten beklentilerinin karşılanmasının ve dolayısıyla memnuniyetlerinin, bir sonucu olduğu kabul edilmiştir. Bu şekilde çalışanların memnuniyetlerinin -beklenti ve algılama farklarının- değerlendirildiği 12 soruluk ve çalışanların değişime açıklıklarının değerlendirildiği 8 soruluk iki anket uygulanmıştır. Bu iki anket sonucunda değişime açık çalışanların şirketlerine daha fazla güvenmekte olduklarını doğrulayacak bir ilişki kurulamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to present a relationship between openness to change and trust in organizations. Trust in an organization is accepted to be seen as a result of employee satisfaction. The degree of employee satisfaction is measured by a survey of 12 questions and the openness to change is examined by a survey of 8 questions. As a result of the survey, the hypothesis that the degree of employee openness to change is related to the degree of trust is not supported significantly.