Atipik göğüs ağrısı olan hastaların EKG ve miyokard perfüzyonsintigrafisi (MPS) bulguları ile SCORE-2 algoritması arasındaki ı̇lişkininretrospektif yöntem ile analizi
Retrospective analysis of the relationship between ECG and myocardial perfusion scintigraphy (MPS) findings and the SCORE-2 algorithm in patients with atypical chest pain
- Tez No: 870052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE İREM DEMİRTOLA MAMMADLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Birinci basamak sağlık kuruluşlarına göğüs ağrısı şikayetiyle başvuran hastalar, başvuruların yaklaşık %1'ini oluşturur. Bu hastaların %2 ila %4'ü kararsız anjina ve miyokard infarktüsü tanısı alır. Göğüs ağrısı ile başvuranların büyük çoğunluğu atipik göğüs ağrısı olarak bildirilir ve genellikle takip önerisi veya psikiyatrik tanılar ile taburcu edilirler. Ancak atipik göğüs ağrısı olan hastaların %19'unda altta yatan kardiyak nedenler bulunmuştur. Kardiyovasküler hastalıklar ciddi mortalite ve morbiditeye neden olduğundan, çeşitli risk algoritmaları geliştirilmiştir. SCORE-2 sistemi, diyabetik ve kardiyovasküler hastalık öyküsü olmayan 40-69 yaş aralığındaki bireyler için ölümcül veya ölümcül olmayan kardiyovasküler hastalıkların 10 yıllık riskini öngörmeyi amaçlayan bir risk skorlama sistemidir. Çalışmamızda, atipik göğüs ağrısına sahip hastalarda SCORE-2 algoritması ile miyokard perfüzyon sintigrafisi sonuçları arasındaki ilişkiyi koroner arter hastalıkları açısından incelemeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma retrospektif, girişimsel olmayan ve gözlemsel bir çalışmadır. Merkezimizde kardiyoloji polikliniğine başvuran, atipik göğüs ağrısı olan ve bilinen kardiyovasküler hastalığı olmayan 40-69 yaş aralığındaki hastaların verileri kullanılmıştır. Çalışmada 05/2020-08/2023 tarihleri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi kardiyoloji polikliniğine başvuran ardışık hastaların verileri gerekli izinler alınarak, etik kurul onayı sonrasında kullanılmıştır. Dahil edilme kriterleri; 40-69 yaş arasında olmak, atipik göğüs ağrısı şikayeti olmak, EKG ve MPS görüntülemeleri yapılmış, demografik verileri, sigara kullanımı, arteriyel kan basınçları ve laboratuvar testleri mevcut olmak. Dışlama kriterleri; belirlenen yaş aralığı dışında olmak, diyabetüs mellitus, kronik böbrek hastalığı, koroner arter hastalığı ve ailesel hiperlipidemi hastalıklarından birine sahip olmak, eksik parametreleri olan hastalar, akut koroner sendromlar açısından anlamlı göğüs ağrısı olan hastalar. Hastaların Systematic Coronary Risk Evaluation-2 (SCORE-2) risk skorları hesaplanmış ve bu skorların, atipik göğüs ağrılı hastalardaki MPS sonuçları ile koroner arter hastalığı açısından ilişkisi incelenmiştir. BULGULAR: Çalışmaya 113'ü kadın (%62,1) 69'u erkek(%37,9) erkek toplam 182 hastanın verileri dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 54,69±7,77' tür. Hastalar SCORE-2 risk gruplarına göre; 54'ü(%29,7) düşük-orta risk , 67'si (%36,8) yüksek risk , 61'i(%33,5) çok yüksek risk grubunda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
AİM: Patients presenting to primary healthcare facilities with complaints of chest pain make up approximately 1% of visits. Among these patients, 2% to 4% are diagnosed with unstable angina and myocardial infarction. The vast majority of those presenting with chest pain are reported to have atypical chest pain and are typically discharged with follow-up recommendations or psychiatric diagnoses. However, underlying cardiac causes have been found in 19% of patients with atypical chest pain. Given the serious mortality and morbidity caused by cardiovascular diseases, various risk algorithms have been developed. The SCORE2 system is a risk scoring system aimed at predicting the 10-year risk of fatal or non-fatal cardiovascular diseases in individuals aged 40-69 without a history of diabetes or cardiovascular disease. In our study, we aimed to investigate the relationship between the SCORE-2 algorithm and myocardial perfusion scintigraphy results in patients with atypical chest pain in terms of coronary artery diseases. MATERIALS AND METHODS: This study is a retrospective, non-interventional, and observational study. Data were used from patients aged 40-69 with atypical chest pain and no known cardiovascular disease who presented to the cardiology outpatient clinic at our center. The data of consecutive patients who applied to the Başakşehir Çam and Sakura City Hospital cardiology outpatient clinic between 05/2020-08/2023 were used after obtaining necessary permissions and ethical committee approval. Inclusion criteria were: being between 40-69 years old, having a complaint of atypical chest pain, having undergone ECG and MPS imaging, and having demographic data, smoking status, arterial blood pressures, and laboratory tests available. Exclusion criteria were: being outside the specified age range, having diabetes mellitus, chronic kidney disease, coronary artery disease, or familial hyperlipidemia, having missing parameters, and having chest pain significant for acute coronary syndromes. The Systematic Coronary Risk Evaluation-2 (SCORE-2) risk scores of the patients were calculated, and the relationship between these scores and the MPS results in patients with atypical chest pain was examined in terms of coronary artery disease. RESULTS: Data from a total of 182 patients were included in the study, of which 113 were women (62.1%) and 69 were men (37.9%). The mean age of the patients was 54.69±7.77 years. According to SCORE-2 risk groups, 54 patients (29.7%) were in the low- to-moderate risk group, 67 patients (36.8%) were in the high-risk group, and 61 patients (33.5%) were in the very high-risk group.