Mediterranean crossroads: The Catalan company's role in XIVth century Anatolia
Akdeniz kavşağı: 14. yy. Anadolusunda Katalan bölüğünün rolü
  1. Tez No: 870083
  2. Yazar: ARNAU CECCHINI I RODRIGUEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEXIS SERGE CHARALABOS RAPPAS, DR. XAVİER BALLESTİN NAVARRO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Ortaçağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu metnin genel söylemi, Katalan Bölüğü'nü Anadolu tarihinin aktörlerinden biri olarak vurgulamak ve Katalan Bölüğü'nün gelecekteki Osmanlı dünyasının temellerini atmada önemli bir katkısı olduğunu göstermek adına şekillenmiştir. Katalan Şirketi'nin Anadolu'daki potansiyelini göstermek için metin, paralı askerlerin siyasi faaliyetlerine dikkat çekmekte ve aynı zamanda kültürel, ekonomik ve cinsiyetle ilgili yönleri inceleyen yeni bir tarihçilik perspektifiyle analiz etmektedir. Ayrıca metin; Katalan, Yunan ve Türk tarihçileri arasındaki diyaloğun gelişmesine yönelik ilk örnektir.
Özet (Çeviri)
The overall purpose of this study is to highlight the Catalan Company as one of the protagonists in Anatolia's late Medieval history, an actor that significantly contributed to laying the foundations for the future Ottoman world. To demonstrate the Company's role in the Peninsula, the text examines the mercenaries' political activities through a fresh historiographical lens that also delves into cultural, economic, and gender-related aspects. Additionally, the writing aspires to foster, for the first time, a dialogue between Catalan, Greek, and Turkish historiography and historians.