İmam Hatip kız ortaokulu kademesinde örtük programın öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
An investigation of the implicit program in Imam Hatip girls' secondary school according to teachers' views
- Tez No: 870109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada imam hatip kız ortaokulundaki örtük program hakkında yine imam hatip kız ortaokulunda görevli öğretmenlerin görüşlerinin alınması ve bu okullardaki örtük programın sınırlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Örtük program kavramı 1968 yılından bu yana dünya literatüründe yer almasına karşın Türkiye'de son dönemlerde araştırmalara konu olmaya başlamış bir kavramdır. Literatürde programlarla ilgili taranan araştırmaların çoğunluğunun resmi programla ilgili olduğu görülmektedir. Resmi program görünen bir program olduğu için bu konu daima güncelliğini korumaktadır. Örtük program ise görünen bir program değildir, bunun içindir ki örtük programı ortaya çıkarmak bir araştırmacı açısından meşakkatli bir süreçtir denilebilir. Ancak örtük programın öğrenciler üzerinde resmi program kadar etkili olduğunu görmek bir araştırmacı için bu konuyu oldukça değerli kılmaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden biri olan görüşme tekniğiyle bu araştırma meydana getirilmiş ayrıca araştırmacı tarafından meydana getirilen ve uzmanların görüşleri doğrultusunda son halini alan yarı yapılandırılmış görüşme formuyla veriler toplanmıştır. Araştırma verilerini elde edebilmek amacıyla araştırmacı tarafından Gaziantep ilinde bir imam hatip kız ortaokulunda görevli ve görüşmeye istekli, çeşitli kıdem ve branşta 26 öğretmenle görüşme yapılmıştır. Görüşme sonuçları yazılı doküman haline getirilmiş ve nitel araştırma tekniklerinden biri olan içerik analizi kullanılarak temel seviyede çözümlenmiştir. Araştırmacı üçgenlemesi tekniğiyle çıkarılan kodlar tema başlıkları altında birleştirilmiş ve 10 tema meydana getirilmiştir. Araştırmanın bulguları bölümünde öğretmen-öğrenci ve öğrenci-öğrenci ilişkilerinde örtük programa ait verilere ulaşılmıştır. Bununla birlikte okulun sınırları içerisinde ve okul dışında örtük programın öğrencileri etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Okul içerisinde yapılan törenlerde de örtük programın öğrencileri çeşitli yönlerden etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to obtain the opinions of teachers working at Imam Hatip Girls' Middle School about the covert curriculum and to determine the boundaries of the covert curriculum in these schools. Although the concept of covert curriculum has been present in world literature since 1968, it has recently begun to be the subject of research in Turkey. It is observed that most of the research scanned in the literature regarding programs is related to the official program. Since the official program is visible, this topic always maintains relevance. On the other hand, the covert program is not a visible program; therefore, it can be said that revealing the covert program is a challenging process for a researcher. However, seeing that the covert program is as effective on students as the official program makes this topic quite valuable for a researcher. Through the qualitative research method of interviewing, this research was conducted, and data was collected using a semi-structured interview form created by the researcher and finalized based on experts' opinions. In order to obtain the research data, interviews were conducted with 26 teachers at an Imam Hatip Girls' Middle School in Gaziantep province who were willing to participate and represented various seniorities and disciplines. The interview results were documented, and a content analysis, one of the qualitative research techniques, was used to analyze them at a basic level. The codes extracted through the researcher triangulation technique were grouped under theme headings, resulting in 10 themes. In the research findings section, data related to the covert program in teacher-student and student-student relationships were accessed. Additionally, it was concluded that the covert program influences students within and outside the school's boundaries. It was also observed that the covert program affects students in various ways during school ceremonies.