Eğitimde yapay zekânın kullanılmasına dair öğretmen görüşleri
Teacher opinions on the use of artificial intelligence in education
  1. Tez No: 870110
  2. Yazar: MEHMET YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada, yapay zeka uygulamalarının eğitimde kullanılmasına yönelik öğretmen görüşlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada yöntem olarak nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma deseni olarak fenomoloji (olgu bilim) deseni seçilmiştir. Fenomen olarak algılanan yapay zekanın eğitimde kullanılmasında öğretmen görüşlerinin neler olduğu ortaya konmak istenmiştir. Araştırma konusu dahilinde çalışma grubu belirlenmiştir. Çalışma grubu belirlenirken ölçüt örnekleme yöntemi ile belirli ölçütlere uyan öğretmenlerle görüşülmüştür. Bu nedenle veri kaynağı olarak fen bilimleri ve bilişim dersi öğretmenleri ile görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Böylece araştırma konusu ile ilgili çeşitli tema ve kodlar elde edilmiştir. Bu tema ve kodlar incelendiğinde öğretmenlerin büyük bir kısmının yapay zekanın eğitimde kullanılmasına olumlu baktığı görülmüştür. Yapay zeka uygulamalarının bireysel eğitimde kullanılabileceği, öğretmenlerin iş yükünü azaltabileceği ve idari konularda kolaylıklar sağlayabileceği sonuçlarına ulaşılmıştır. Dil öğrenme ve öğrenci takibi alanlarında fayda sağlayabileceği düşünülen yapay zekaların öğrencilerin akademik başarısını arttıracağı da tahmin edilmektedir. Elde edilen sonuçlara göre yapay zekalar öğrenme eksikliklerini belirleyebilir, kişiye özel dönütler vererek bireyselleştirilmiş öğretimde kullanılabilir. Öğretmenler yapay zekanın eğitimde kullanılmasında kendilerine de birtakım görevler düştüğünü belirtmişlerdir. Buna göre öğretmenler bu konuda eğitim almalı ve öğrencilere rehberlik etmelidir. Bununla birlikte öğretmenlerin bu konuda bazı endişeleri de bulunmaktadır. Bu endişelerin başında yapay zekaların gelecekte öğretmenlerin yerini alabileceği gelmektedir. Bununla beraber verilerin güvenliği meselesi ve yapay zekalardaki duygu eksikliği de öğretmenleri endişeye sevk eden diğer sebeplerdir. Genel olarak elde edilen sonuçlara bakıldığında yapay zekaların eğitimde kullanılmasının öğretmenler tarafından olumlu bulunduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine teachers' views on the use of artificial intelligence applications in education. Qualitative research method was employed as the methodology in the study, and the research design selected was phenomenology (phenomenological pattern). Artificial intelligence was identified as the phenomenon, and it aimed to reveal the opinions of teachers regarding its use in education. A study group was determined within the scope of the research topic. When determining the study group, teachers who met certain criteria were interviewed using the criterion sampling method. Therefore, interviews were conducted with science and computer science teachers who were thought to have knowledge about artificial intelligence as the data source. The data obtained from the interviews were analyzed using content analysis method. Thus, various themes and codes related to the research topic were obtained. When the extracted themes and codes were examined, it was observed that a large majority of teachers had a positive view towards the use of artificial intelligence in education. It was concluded that artificial intelligence applications could be used in individualized education, reduce teachers' workload, and facilitate administrative tasks. It is also predicted that artificial intelligences, thought to provide benefits in language learning and student tracking areas, will improve students' academic success. According to the results, artificial intelligences can identify learning deficiencies and can be used in personalized education by providing personalized feedback. Teachers also mentioned that they have certain responsibilities in the use of artificial intelligence in education. Accordingly, teachers should receive training on this issue and guide students. In addition to the positive views of teachers on the use of artificial intelligence in education, there are also some concerns. The primary concern is that artificial intelligences may replace teachers in the future. Furthermore, data security issues and the lack of emotion in artificial intelligences are other reasons that cause concern for teachers. In general, it is seen that the use of artificial intelligence in education is viewed positively by teachers based on the results obtained.