Hz. Peygamber'in tahnîk uygulaması
Prophet's tahnik application
  1. Tez No: 870121
  2. Yazar: MEHMET SEFA ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULALİM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Hz. Peygamber'in yeni doğan çocuklara yönelik muamelelerinden biri olan tahnîk uygulamasını incelemek ve tahnîk ile ilgili rivâyetleri ele alarak değerlendirmek çalışmamızın konusunu ve amacını teşkil etmektedir. İki bölümden oluşan tezin giriş bölümünde çalışmanın konusu, önemi, amacı, yöntemi ve kaynakları ortaya konulmuştur. Birinci bölümde tahnîkin anlamı, hükmü, kimler tarafından uygulanabildiği, hikmeti belirtilerek tıbbi yönü hakkında bilgi verilmiştir. Bu bölümde rivâyetlerden hareketle tahnîkin hangi sahâbîlere uygulandığı üzerinde durulmakta, tahnîk ile ilgili görüşlerden ve günümüzde uygulandığı bölgelerden bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise temel hadîs kaynaklarında yer alan tahnîk ile ilgili rivâyetler ele alınarak bu rivâyetler sened ve metin yönünden genel bir inceleme ve değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Son olarak sonuç bölümünde çalışmayla ilgili genel bir değerlendirmede bulunulmuştur. Tahnîk konusu incelenirken öncelikle temel hadîs kaynakları, şerhler, tabakât, garîbü'l-hadîs kitapları ve tahnîkten bahseden çalışmalar vb. eserler inceleme ve sentez yöntemiyle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Examining the Tahnîk application used by Prophet Muhammad on newborn babies and evaluating rumors that are related to Tahnîk is the subject and aim of my study. At the entrance part of my thesis which consists of two parts, it's my main goal to present some aspects like main topic, target, methods and sources. At first part the necessary information is given about its meaning, provision, practicality and profundity by expressing its medical point of view. In this part, it is emphasized on which companions it was applied according to the rumors. Additionally, the opinions about Tahnîk application and the regions in which it is applied is also mentioned. In the second part, rumors are evaluated and examined from the point of text and hinge by handling the rumors that took place in the sources of the Prophet Muhammad's sayings. In conclusion, there has been a general assessment about the work. While analyzing the topic of“Tahnîk”, the main sources of the Prophet Muhammad's sayings, exegesis, tabaqah, Gharibul Hadith books, the terminology of the Hadith and the works related to Tahnîk was evaluated by the ways of examination and syntheses.