T.C. güzel sanatlar fakülteleri logolarının tipografi ve tasarım ilke-elemanları açısından incelenmesi
The investigation of the faculty of fine arts logos of the Republic of Türkiye in terms of typography and design principle elements
  1. Tez No: 870120
  2. Yazar: HATİCE AŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN BAŞAR CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim ve Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim ve Baskı Sanatları Bilim Dal
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Tez çalışması kapsamında devlet üniversiteleri güzel sanatlar fakültelerinin logolarının tipografik kurallar, tasarım ilkeleri ve elemanları açısından incelenmesi ele alınmıştır. Gerekli araştırmalar yapıldığında yaklaşık 44 güzel sanatlar fakültesi, yaklaşık 7 adet de güzel sanatlar bölümü olan devlet üniversitesi bulunmaktadır. Bazı fakülteler de fakülte logosu kullanmanın kurumsal niteliğe zarar vereceğini düşündükleri gerekçesiyle sadece üniversite logosu kullanmayı öngörmüşlerdir.“Türkiye'deki Devlet Üniversiteleri Güzel Sanatlar Fakülteleri Logolarının Tipografi ve Tasarım İlke-Elemanları Açısından İncelenmesi”başlıklı tez çalışmasında güzel sanatlar fakülteleri; logo ve amblemleri incelenmiştir. İnceleme; tasarımında kullanılan simge ve sembol anlamları, kullanılan yazı karakteri isimleri, renklerin pantone kodları, sanat elemanları, tasarım ilkeleri başlıklarınca gerçekleştirilmiştir. Eseri oluşturan unsurlar derlenmiş, uzman görüşleri alınmış, kurumu temsili konularında değerlendirmeler yapılmıştır. Böylece fakültelerin logo ve amblem konusunda gerekli yetkinliğe sahip olarak tasarımlarını oluşturup oluşturmadığı konusunda değerlendirilmeler yapılıp gelişimlerine katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis study, the logos of state universities' fine arts faculties were examined in terms of typographic rules, design principles and elements. When the necessary research is done, there are approximately 44 fine arts faculties and approximately 7 state universities with fine arts departments. Some faculties decided to use only the university logo because they thought that using the faculty logo would harm the institutional quality.“In Turkey in the thesis titled ”Examination of State Universities Fine Arts Faculty Logos in Terms of Typographic and Visual Design", fine arts faculties; logos and emblems were examined. Examination; The meanings of icons and symbols used in the design, the font names used, the pantone codes of the colors, art elements and design principles were carried out. The elements that make up the work were compiled, expert opinions were taken, and evaluations were made regarding the representation of the institution. Thus, it was aimed to evaluate whether the faculties created their designs with the necessary competence in logos and emblems and to contribute to their development.