6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında sınai mülkiyet hakkı tecavüze uğrayan hak sahibinin tazminat talepleri
Within the scope of Industrial Property Law No: 6769, compensation claims of the right holder whose industrial property right is infringed
- Tez No: 870124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH KERVANKIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Marka, patent, faydalı model, tasarım ve coğrafi işaret haklarına ilişkin hükümler; Türk hukukunda, geçmişte, kanun hükmünde kararnamelerle düzenlenmekteydi. Söz konusu hükümler, 2017 yılında, uluslararası sözleşmeler ve Avrupa Birliği düzenlemeleri de dikkate alınarak tek bir kanun çatısı altında birleştirilmiştir. Bu kanun 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'dur. Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamındaki hakların ihlalinden kaynaklanan birçok dava bulunmaktadır. Ancak bu davalar içerisinde hak sahibinin zararının giderilmesini sağlayan temel davalar tazminat davalarıdır. Bu kapsamda karşımıza üç tür tazminat davası çıkmaktadır. Bunlar maddi ve manevi tazminat davaları ile itibar tazminatı davasıdır. Sınai hakların ihlalinden doğan sorumluluk, klasik haksız fiil sorumluluğunun bir türüdür. Bu nedenle maddi ve manevi tazminat davaları klasik haksız fiil sorumluluğu kapsamında da gündeme gelebilen davalardır. İtibar tazminatı davası ise sınai mülkiyet hukukumuza özgü bir dava türüdür. Çalışmamız sırasında söz konusu tazminat davalarında uygulanacak hükümler ile içtihatlar incelenmiştir. Ayrıca uygulamada karşılaşılan aksaklıklar tespit edilerek çözüm önerileri sunulmuştur. Çalışmanın mukayeseli hukuka ilişkin bölümünde farklı hukuk disiplinleri de incelenerek ulaşılan sonuçlar açıklanmıştır. Bu bölümde, ağırlıklı olarak Birleşik Krallık ülkesinin hukukuna ilişkin sonuçlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In the past, provisions regarding trademark, patent, utility model, design and geographical indication rights were regulated by decree laws in Turkish Law. In 2017, these provisions were regulated under a single law, taking into account international agreements and European Union regulations. This law is the Industrial Property Law No. 6769. There are many lawsuits arising from violation of rights under the Industrial Property Law. However, among these cases, compensation cases are the main cases that provide compensation to the right holder. In this context, there are three types of compensation cases. These are cases for pecuniary and non-pecuniary damages and reputational damages cases. Liability arising from the violation of industrial rights is a type of classical tort liability. Therefore, cases for pecuniary and non-pecuniary damages can also be brought within the scope of classical tort liability. The case for reputational damages is a type of case specific to our industrial property law. During our study, the provisions and jurisprudence applicable to the compensation cases in question are analyzed. In addition, the problems encountered in practice are identified and solutions are presented. In the comparative law section of the study, other legal disciplines are also examined and the results obtained were explained. This section mainly contains conclusions regarding the law of the United Kingdom.