Türk marka hukukunda marka hakkına tecavüz
Trademark infringement in Turkish trademark law
- Tez No: 927596
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN KAYIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sahip olduğu fonksiyonlar ile işletmeler için önemli bir değer oluşturan markalar, 6769 sayılı Sınaî Mülkiyet Kanunu uyarınca bir teşebbüsün mal veya hizmetlerini bir diğer teşebbüsün mal ve hizmetlerinden ayırmaya yarayan işaretlerdir. Üçüncü kişilerce, marka üzerinde haksız yararın elde edilmesi söz konusu olduğunda marka hakkına tecavüz fiili oluşmaktadır. Marka hakkı tecavüze uğrayan hak sahibinin, açabileceği davalar ve buna ilişkin talepleri hukuki bir düzenlemeye sahiptir. Çalışma kapsamında tescilli bir markaya karşı, 6769 sayılı Sınaî Mülkiyet Kanunu uyarınca tecavüz halleri ve hak sahibinin talepleri incelenmiştir. Tez çalışmamızın ilk bölümde, Türk hukukundaki ülkemizin taraf olduğu uluslararası anlaşmalara yer verilmiştir. Bununla beraber markanın hukuki tanımı, fonksiyonları, unsurları, marka hakkına ilişkin konular incelenerek bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, marka hakkına tecavüz kavramından genel olarak bahsedildikten sonra marka tecavüz hallerini düzenleyen 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'nun 29. ve 29/1-a ve 7. maddesine atıf yapması nedeniyle 7. madde hükümleri de detaylıca ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, marka hakkı tecavüze uğrayan hak sahibin açabileceği davalar ve bu davalara ilişkin usul hükümleri incelenmiştir. 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu' nun 149. hükmünde düzenlenen talepler ele alınmıştır. Son olarak marka hakkına tecavüz nedeniyle açılacak davalarda özellikli savunma imkanlarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Brands, which create significant value for businesses with their functions, are signs under the Industrial Property Law No. 6769, which serve to distinguish the goods or services of one enterprise from those of another. When third parties unjustly benefit from a trademark, an infringement of the trademark rights occurs. The holder of the trademark right has legal remedies available when their rights are infringed, and these remedies are regulated by law. This study examines cases of trademark infringement under Law No. 6769, as well as the claims and legal actions the trademark owner can pursue. In the first section of our thesis, international agreements to which our country is a party are addressed within the framework of Turkish law. Furthermore, the legal definition of a trademark, its functions, elements, and issues related to trademark rights are examined and explained. In the second section, after a general discussion of the concept of trademark infringement, the provisions of Article 29, Article 29/1-a, and Article 7 of the Industrial Property Law No. 6769, which regulate cases of trademark infringement, are examined in detail, with particular emphasis on the provisions of Article 7 due to its reference to the aforementioned articles. In the third section, the lawsuits that the trademark owner can file in cases of trademark infringement and the procedural provisions related to these actions are examined. The claims regulated under Article 149 of the Industrial Property Law No. 6769 are discussed. Finally, the specific defense mechanisms available in lawsuits filed due to trademark infringement are addressed.