The transformation of political awareness in Kuwait (1938-1971)
Kuveyt'teki siyasi farkındalığın dönüşümleri (1938-1971)
- Tez No: 870125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED TALHA ÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 467
Özet
Bu tez, Kuveyt'teki siyasi farkındalığın 1938'den 1971'e kadar olan dönemdeki dönüşümlerini incelemektedir. Araştırma, Kuveyt'teki sosyal ve siyasi güçler arasındaki ilişkilerin gelişimini anlamaya odaklanarak, bu dönemde meydana gelen siyasi dönüşümün kapsamlı bir analizini sunmayı amaçlamaktadır. Çalışma, Kuveyt'in siyasi tarihinde sadece yönetici aile ve tüccar sınıfının iki etkin güç olduğu yönündeki hakim anlatıya itiraz etmektedir. Araştırma, Kuveyt'te farklı düzeylerde siyasi bilincin yükselmesine yol açan birkaç temel faktörü incelemektedir. Modern eğitim hareketi, coğrafya ve deniz ticareti gibi faktörler, petrol öncesi ve sonrası toplumda yeni eğitimli bir elitin ortaya çıkmasına katkıda bulunmuştur. Çalışma ayrıca, tüccar seçkinler, öğrenciler, denizcilik işçileri, petrol işçileri, parlamenterler ve partizanlar da dahil olmak üzere Kuveyt toplumundaki en önemli sosyal gruplar hakkında ayrıntılı bilgiler sunmaktadır. Bu çalışma, Kuveyt'te siyasi farkındalığın dönüşümlerinde beş aşama olduğunu savunmaktadır. İlk aşama, tüccar seçkinlerin siyasi bir güç olarak ortaya çıkması ve nüfusun çoğunluğunun ana güç olan tüccarları takip etmesiyle karakterize edilen tüccar seçkinlerin oluşum aşamasıdır. İkinci aşama, 1950'ler ve 1960'larda gerçekleşen ve Kuveytli öğrenciler arasında Arap milliyetçiliği fikirlerine dayalı muhalefetin çıkışına tanıklık eden öğrenci aşamasıdır. Üçüncü aşama, Kuveyt ekonomisinin ticari, ilgili, yarı feodal, denizcilik ekonomisinden petrole dayalı bir ekonomiye geçişi sırasında meydana gelen denizcilik işçileri ve petrol işçileri aşamasıdır. Dördüncü aşama, Millet Meclisi (Meclisu'l-Umme) ya da Parlamenterin farkındalığının oluştuğu, Millet Meclisi üyelerinin siyasi ortama doğrudan katkıda bulunduğu ve karar alma sürecinde doğrudan rol oynadığı aşamadır. Son aşama ise toplumun siyasi farkındalığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olan çeşitli kulüplerin, partilerin ve derneklerin ortaya çıktığını ve kamu yararına çalışan derneklerin örgütsel farkındalık aşamasıdır. Bu araştırma, Kuveyt'in bu dönemdeki siyasi tarihini analiz etmek için tarihi belgeler, Arapça gazeteler ve dergiler gibi birincil kaynakların yanı sıra akademik literatürdek iikincil kaynaklardan yararlanmaktadır. Çalışma, 1938'den 1971'e kadar Kuveyt'te meydana gelen siyasi bilinç dönüşümlerini daha kapsamlı bir şekilde anlayabilmek için Kuveyt toplumunun her bir bileşeninin ülkenin siyasi tarihindeki rolünü ve etkisini anlamanın çok önemli olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation delves into the evolution of political awareness in Kuwait from 1938 to 1971. It offers a nuanced examination of the political transformations that transpired during this critical period, with a specific focus on unraveling the complex interplay between social and political forces within Kuwaiti society. Furthermore, it challenges the dominant narrative that solely attributes political influence to the ruling dynasty and merchant class. The dissertation identifies key factors shaping the diverse levels of political awareness in Kuwait. These include the rise of a modern educated elite fostered by the education movement, geography, and maritime trade, both in pre-oil and oil-reliant societies. It also provides a detailed analysis of the most influential social groups, including the merchant elite, students, maritime and oil workers, parliamentarians, and members of various clubs, parties, and public benefit associations. Furthermore, the dissertation posits five distinct stages in the transformation of political awareness in Kuwait. The first stage witnessed the emergence of the merchant elite as a dominant political force, with most adhering to the Shaykh's authority. The second stage, in the 1950s and 1960s, saw the rise of political awareness among students, marked by the emergence of opposition based on Arab nationalist ideals. The third stage coincided with the economic shift from a maritime-based, semi-feudal system to an oil-driven one, and witnessed the growing political awareness among maritime and oil workers. The fourth stage saw the increasing engagement of National Assembly members (Majlis al-'Umma) in the political landscape, directly contributing to decision-making processes. Finally, the last stage marked the formalization of political organization through the proliferation of clubs, parties, and associations, significantly impacting awareness across various societal segments. The research utilizes primary sources, including historical documents, Arabic newspapers, and magazines, as well as secondary sources to analyse the political history of Kuwait during this period. It concludes that it is crucial to understand the role and impact of each segment of Kuwaiti society in the country's political history to have a more comprehensive understanding of the political awareness transformations that took place in Kuwait from 1938 to 1971.