Ortaöğretim öğrencilerinin beden eğitimi dersi sportmenlik davranışları ile olumlu sosyal ve saldırgan davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between physical education class sportsmanship behaviors and positive social and aggressive behaviors of secondary school students
  1. Tez No: 870148
  2. Yazar: PAMUK GÜLLÜ KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaöğretim öğrencilerinin beden eğitimi dersi sportmenlik davranışları ile olumlu sosyal ve saldırgan davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma bu amaç kapsamında ilişkisel tarama modeline uygun olarak düzenlenmiştir. Araştırmanın evrenini Ardahan il merkezindeki ortaöğretim okullarında öğrenim görmekte olan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminin 2022-2023 eğitim döneminde Ardahan ilinde ortaöğretim kapsamında eğitim alan 300-500 aralığındaki gönüllü katılımda bulunacak ortaöğretim öğrencilerinden oluşması planlanmıştır. Örnekleme seçiminde, basit seçkisiz örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Örneklemde yer alacak katılımcılarda gönüllülük esası aranmıştır. Çünkü bu şekilde toplanacak verilerde, katılımcıların sorulara samimi ve dikkatli cevaplar vereceği düşünülmüştür. Bu çerçevede yapılan anketler sonrasında 428 ortaöğretim öğrencisine ulaşılmıştır. Örneklemi oluşturan öğrencilere kişisel bilgi formunun yanında“Beden Eğitimi Dersi Sportmenlik Davranışı Ölçeği”ve“Olumlu Sosyal ve Saldırgan Davranışlar Ölçeği”uygulanmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilecek veriler Pearson momentler çarpımı korelasyonu, çoklu regresyon, bağımsız T testi analiz teknikleri kullanılarak incelenmiştir. Verilerin istatistiksel çözümlemesi, SPSS paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Ailenin spor yapma konusunda destek veriyor olmasının sportmenlik davranışları ve alt boyutlarını anlamlı şekilde arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the sportsmanship skills of secondary school students in physical education class. To examine the relationship between social behavior and prosocial and aggressive behavior. For this purpose, the research was organized in accordance with the relational screening model. The population of the research consists of students studying in secondary schools in the city center of Ardahan. It consists of students who are studying. 2022-2023 education level of the research sample In the period between 300-500 people receiving secondary education in Ardahan province. It is planned to consist of secondary school students who will participate voluntarily. In sampling selection, simple random sampling method was preferred. In the sample Participants were required to participate on a voluntary basis. Because this is how it will add up In the data, it was thought that the participants would give sincere and careful answers to the questions. This Following the surveys conducted within this framework, 428 secondary school students were reached. In addition to the personal information form, the students who made up the sample were asked to write“Physical Education Lesson”. Sportsmanship Behavior Scale“ and ”Positive Social and Aggressive Behavior Scale" has been implemented. Data to be obtained from data collection tools Pearson product of moments using correlation, multiple regression, independent T test analysis techniques. has been examined. Statistical analysis of the data was done with the SPSS package program. has been carried out. The fact that the family supports sports is a good sportsmanship It was concluded that it significantly increased the behaviors and sub-dimensions.