Ortaöğretimde öğrenim gören öğrencilerin beden eğitimi dersi sportmenlik davranışı ve şiddet eğilimi sıklığı ile mutluluk arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the frequency of physical education course sportsmanship and violent tendencies and happiness of secondary education students
- Tez No: 857514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM ALTUN EKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı Ortaöğretimde Öğrenim Gören Öğrencilerin Beden Eğitimi Dersi Sportmenlik Davranışı ve Şiddet Eğilimi Sıklığı ile Mutluluk Arasındaki İlişkinin İncelenmesidir. Bu çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu çalışma 2022-2023 eğitim öğretim yılında U.B. Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde eğitimine devam eden 374 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Veriler Koç (2013)'un Sportmenlik Davranışı Ölçeği, Haskan (2012)'ın Şiddet Eğilimi Ölçeği ve Demirci (2017)'nin Mutluluk Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmaya katılanların demografik bilgilerinde betimsel istatistik kullanılmış, ölçek puanlarının normallik testi yapılmış ve verilerin normal dağılım göstermediği tespit edilmiştir. Cinsiyet ve vatandaşlık durumu değişkenleri Mann-Whitney U testi ile lise türü Kruskal-Wallis testi ile ölçek puanlarının korelasyon analizi Sperman Brown sıra farkları testi ile şiddet eğilimi, sportmenlik davranışı ve mutluluk düzeylerinin sınıf düzeyine göre ortalama, standart sapma, tek faktörlü Anova testi ile analiz edilmiştir. Cinsiyet değişkenine göre şiddet eğilimi ve sportmenlik davranışı puanlarında anlamlı farklılık gözlenirken mutluluk puanlarında anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Öğrencilerin yaş değişkenine göre yapılan analiz sonucunda şiddet ve sportmenlik puanlarında anlamlı farklılık görülürken mutluluk puanlarında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Öğrencilerin vatandaşlık durumuna göre şiddet eğilim ölçeği puanlarında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının aleyhine anlamlı farklılık gözlenirken, sportmenlik davranış ölçeği ve mutluluk ölçek puanlarında herhangi bir farklılık gözlenmemiştir. Öğrencilerin sınıf değişkenine göre yapılan analiz sonucunda şiddet puanlarında anlamlı farklılık görülürken sportmenlik ve mutluluk puanlarında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Korelasyon analizi sonuçlarına göre şiddet ve mutluluk arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Sportmenlik ve mutluluk arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yaş ve sportmenlik arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sınıf ve yaş ile şiddet arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak erkeklerin şiddet ve sportmenlik davranışları kadınlardan daha yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Şiddet eğilimi ölçeğinden alınan en yüksek puan 15 yaş grubunda iken sportmenlik davranışı ölçeğinden alınan en yüksek puan ise 16 yaş grubundaki öğrencileri kapsamaktadır. Sınıf düzeyine bakıldığında şiddet eğilimi ölçeğinden alınan en yüksek puan 10. sınıftaki öğrencilerde görülmüştür. Öğrencilerin şiddet puanlarının artması durumunda mutluluk puanlarının azalacağı, sportmenlik puanlarının artması durumunda mutluluk puanlarının da artacağı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between Frequency of Physical Education Course Sportsmanship and Violent Tendencies and Happıness of Secondary Education Students. Relational screening model was used in this study. This study was conducted on 374 students who continued their education at U. B. Multi-Program Anatolian High School in the 2022-2023 academic year. Data were collected with Koç (2013) Sportsmanship Behavior Scale, Haskan (2012) Violence Tendency Scale and Demirci (2017) Happiness Scale. Descriptive statistics were used in the demographic information of the participants, the normality test of the scale scores was performed and it was determined that the data did not show a normal distribution. In the analyses, gender and citizenship status variables Mann-Whitney U test, high school type Kruskal-Wallis test, correlation analysis of scale scores Sperman Brown rank difference test, violence tendency, sportsmanship behavior and happiness levels average according to grade level, standard deviation, single factor Anova test used. While a significant difference was observed in the violence tendency and sportsmanship behavior scores according to the gender variable, no significant difference was observed in the happiness scores. As a result of the analysis made according to the age variable of the students, there was a significant difference in the scores of violence and sportsmanship, but there was no significant difference in the happiness scores. While a significant difference was observed against the citizens of the Republic of Turkey in the violence tendency scale scores according to the citizenship status of the students, no difference was observed in the sportsmanship behavior scale and happiness scale scores. As a result of the analysis made according to the class variable of the students, there was no significant difference in the scores of violence, while there was no significant difference in the scores of sportsmanship and happiness. According to the results of the correlation analysis, it was found that there is a significant negative relationship between violence and happiness. A positive and significant relationship was found between sportsmanship and happiness. A positive significant relationship was found between age and sportsmanship. A significant negative correlation was found between class and age and violence. As a result, it was seen that men's violence and sportsmanship behaviors were higher than women's. While the highest score obtained from the violence tendency scale is in the 15-year-old group, the highest score received from the sportsmanship behavior scale includes students in the 16-year-old group. Considering the grade level, the highest score obtained from the violence tendency scale was seen in the 10th grade students. It has been observed that if the violence scores of the students increase, their happiness scores will decrease, and if their sportsmanship scores increase, their happiness scores will also increase.