Kadınlarda üriner inkontinans sıklığı, şiddeti ve yaşam kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between urinary incontinence frequency, severity, and quality of life in women
- Tez No: 870183
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FEVZİ DİKİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada üriner inkontinansın sıklığının, şiddetinin ve idrar kaçırma tiplerinin kadınların yaşam kalitesi üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Böylece sağlık ve yaşam kalitesi açısından önemli etkileri olabilecek üriner inkontinans sorununu çözmeye yönelik hedeflerin oluşturulmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. MATERYAL METOD: Bu çalışma kesitsel tipte bir araştırma olup 15.12.2023-15.02.2024 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğinde yapılmıştır. Bu çalışmada toplam 46 sorudan oluşan anket formu kullanılmış ve 18-65 yaş arasındaki kadınlara anket uygulanmıştır. Anket formunda sosyodemografik ve obstetrik verileri içeren 16 soru, idrar kaçırma sıklığını, miktarını ve tipini değerlendiren 4 soruluk Uluslararası İnkontinans Sorgulama Kısa Formu (ICIQ-UI SF) anketi, kişilerin tıbbi yardım alması ile ilgili 4 soru ve yaşam kalitesini değerlendiren 22 soruluk İnkontinans Yaşam Kalitesi Ölçeği (I-QOL) anketi yer almaktadır. BULGULAR: Çalışmaya toplam 395 kişi katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalamaları 36,6±11,3 yıl olup %34,7'si 18-29 yaş aralığındadır. İdrar kaçırma prevalansı kadınlarda %31,6 olarak bulunmuştur. En sık görülen idrar kaçırma tipi karışık tip üriner inkontinans (MUI)'tır.
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN URINARY INCONTINENCE FREQUENCY, SEVERITY, AND QUALITY OF LIFE IN WOMEN SUMMARY OBJECTİVE: The aim of this study was to evaluate the effects of the frequency, severity, and types of urinary incontinence on women's quality of life. Thus, it is thought to contribute to establishing goals to solve the problem of urinary incontinence, which may have important effects on health and quality of life. MATERİALS AND METHODS: This cross-sectional study was conducted between 15.12.2023 and 15.02.2024 in Ondokuz Mayıs University Gynecology and Obstetrics outpatient clinic. This study used a questionnaire form consisting of 46 questions and surveyed women between the ages of 18-65. The questionnaire form included 16 questions, including sociodemographic and obstetric data; the International Consultation on Incontinence Questionnaire-Urinary Incontinence Short Form (ICIQ-UI SF) questionnaire with four questions evaluating the frequency, amount, and type of urinary incontinence; four questions about seeking medical help; and the Urinary Incontinence Quality of Life Scale (I-QOL) questionnaire with 22 questions evaluating the quality of life. FINDINGS: A total of 395 people participated in the study. The mean age of the participants was 36.6±11.3 years and 34.7% were between 18-29 years of age. The prevalence of urinary incontinence was 31.6% in women. The most common type of urinary incontinence was mixed type urinary incontinence (MUI).