Septorinoplasti operasyonunda konka hipertrofisi nedeniyle konka koterizasyonu yapılan hastalardaki konka hacim değişiminin incelenmesi
Investigation of concha volume change in patients who had concha cauterization due to turbone hypertrophy during septorinoplasty operation
  1. Tez No: 870184
  2. Yazar: ERDOĞAN MARAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF KAYA ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Septorinoplasti(SRP) operasyonuyla birlikte konka koterizasyonu yaptığımız hastalardaki; konkadaki hacim değişiminin obstrüksiyon semptomlarına etkisinin araştırılması ve kozmetik sonuçlarımızın dökümantasyonu Gereç ve Yöntem: 2019-2023 yılları arasında SRP ve konka koterizasyonu yapılan 314 hasta incelendi. Hastalardan preoperatif ve postoperatif bilgisayarlı tomografi görüntülemesi olan 30 hasta çalışmaya dahil edildi ve konka hacim değişimleri incelendi.The ImageJ window (version 1.46j)uygulaması ile bilgisayarlı tomografi kesitlerinden alt konka vertikal ve horizontal alanları belirlenerek konka hacimleri hesaplandı. Preoperatif ve postoperatif NOSE(Nasal Obstruction Symptom Evaluation Nose) ve T-SCHNOS(Standardized Cosmesis and Health Nasal Outcomes Survey) değerlendirme ölçekleri ile hasta memnuniyeti sorgulandı. Bulgular: Çalısmaya dahil edilen 30 hastanın 28 inde konka koterizasyonu sonucunda toplam konka hacminde azalma saptandı. Ortalama bir konka hacminin 6,87 cm3'ten 5,09 cm3'e düştüğü görülmüş olup, bir konkanın ortalama hacminde 1,78 cm3 'lük değişim izlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Objective: The aim of this study is to investigate the impact of changes in concha volume on obstruction symptoms in patients undergoing septorhinoplasty (SRP) with concha cauterization, and to compare the cosmetic outcomes in our patients. Material and Methods:Between 2019 and 2023, 314 patients who underwent SRP and turbinate cauterization were analyzed. Among the patients, 30 patients with preoperative and postoperative computed tomography imaging were included in the study and concha volume changes were analyzed. The ImageJ window (version 1.46j) application was used to determine the vertical and horizontal areas of the inferior turbinate from the computed tomography sections and the turbinate volumes were calculated. Patient satisfaction was questioned with preoperative and postoperative NOSE (Nasal Obstruction Symptom Evaluation Nose) and T-SCHNOS (Standardized Cosmesis and Health Nasal Outcomes Survey) evaluation scales. Results:A decrease in total concha volume was observed in 28 out of 30 patients included in the study following concha cauterization. The average concha volume decreased from 6,87 cm3 to 5,09 cm3, with an average change of 1,78 cm3 per concha.