Üriner inkontinanslı kadınların kullandıkları alternatif yöntemler, yaşam kalitesi ve benlik saygısı arasındaki ilişki
The alternative methods used by women with urinary incontinence and the relationship between health quality and self esteem
  1. Tez No: 433328
  2. Yazar: ÖZGE ÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, üriner inkontinanslı kadınların kullandıkları tamamlayıcı alternatif tedavi (TAT) yöntemleri, yaşam kalitesi ve benlik saygısı arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ilişki arayıcı özellikte olan bu araştırma bir hastanenin Üroloji ve Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerine başvuran 18 yaş üzeri idrar kaçırma şikayeti olan 394 kadın ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri, tanımlayıcı soru formu, King Sağlık Anketi ve Rosenberg Benlik Saygısı ölçekleri kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde Ki-Kare, ANOVA, t-testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır.Bulgular: Kadınların kullandıkları tamamlayıcı ve alternatif tedavi yöntemi sıklığı %33'tür. Tamamlayıcı ve alternatif tedavi kullananların %52,6'sı dua etmektedir. Üriner inkontiananslı kadınların King Sağlık Anketi alt boyutları ve benlik saygısı ile yaş, BKİ, eğitim durumu, idrar kaçırma sıklığı, üriner inkontinans türü, kronik hastalık varlığı ve tamamlayıcı ve alternatif tedavi yöntemi kullanma durumları arasındaki fark istatistiki olarak anlamlı bulunmuştur. King Sağlık Anketi alt boyutları ile Benlik Saygısı puan ortalamaları arasında pozitif yönde zayıf ilişki olduğu ve aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır.Sonuç: Kadınların King Sağlık Anketi inkontinans etkisi ve inkontinans şiddeti alt boyutlarında etkilenimleri daha fazladır ve benlik saygıları yüksektir. Eğitim seviyesi düşük, yaşları yüksek kadınların hayatlarının ilgili alanlarının ve benlik saygılarının daha çok etkilendiği göz önüne alınarak bu gruplara hemşireler tarafından daha öncelikli yaklaşılmalıdır. Tamamlayıcı ve alternatif tedavi yöntemlerinin doğru kullanımı doğrultusunda sağlık profesyonellerinin eğitimler içerisinde yer alıp bilgileri artırılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out with the aim of determine using of alternative methods by women with urinary incontinence, relationship between health quality and self esteem.Material and Method: this descriptive study was conducted with 394 women who suffer from urinary incontinence in gynecology and urology clinics at Hospital. The data were collected by using an introductory questionary, King Health Questionnanire and Rosenberg Self Esteem. It was used that Pearson chi-square, ANOVA, t-test and correlation in the data analysis.Results: Rate of women who use complementary and alternative medicine was 33%. 52.6% of women which used complementary and alternative medicine prayed. It was found that statistically significant difference between subdimention of King Health Questionnanire, self esteem and age, BMI, education level, frequency of urinary incontinence, urinary incontinence type, presence of chronic diseases ,conditions of using complementary and alternative medicine. It was found that significant relationship between subdimention of King Health Questionnanire and self esteem. This relationship was statistically significant.Conclusions: Women influeced higher incontinence affect and incontinence severity than other King Health Questionnanire sub-dimension. Also women's self esteem were high. In view of the fact that women's whose educational levels are lower and ages are higher, point of interests and self-esteems are more influenced, they should be approached prefered by nurses.