Antenatal dönemdeki maternal serum 25-hidroksi vitamin d seviyelerinin kız yenidoğanların ovaryan rezervi ile ilişkisinin prospektif araştırılması
A prospective investigation of the relationship between maternal serum 25-hydroxy vitamin d levels in the antenatal period and ovarian reserve in female newborns
- Tez No: 870188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİZ KENDER ERTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, antenatal dönemde annelerin serum 25-hidroksi vitamin D [25(OH)D] düzeylerinin, kız yenidoğanlarda over rezervi ile olan ilişkisini anlamak ve bu parametreler arasındaki bağlantıyı aydınlatmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 01.07.2023-01.04.2024 tarihleri arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde yürütülen, tek merkezli, prospektif kohort çalışmasıdır. Çalışmaya 12-24 gebelik haftalarında 25(OH)D düzeyi bakılmış 200 gebe dahil edilmiştir. Ancak takip sürecinde 37 hafta ve üzeri hastanemize doğum için başvuran, gebelik komplikasyonu gelişmeyen 95 hasta ile tamamlanabilmiştir. Doğum öncesi maternal kanda ve doğum anında kord kanında anti-müllerian hormon (AMH) ve 25(OH)D düzeyleri çalışılmıştır. Hastalar 2. trimesterde bakılan 25(OH)D seviyelerine göre:
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to understand the relationship between serum 25-hydroxy vitamin D [25(OH)D] levels of mothers during the antenatal period and ovarian reserve in female newborns and to elucidate the link between these parameters. Materials and Methods: This study is a single-center, prospective cohort study conducted between 01.07.2023-01.04.2024 in the Gynaecology and Obstetrics Clinic of Health Sciences University Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital. The study included 200 pregnant women whose 25(OH)D levels were checked at 12-24 weeks of gestation. However, the study was completed with 95 patients who presented to our hospital for delivery at 37 weeks and above and who did not develop pregnancy complications during the follow-up period. Anti-müllerian hormone (AMH) and 25(OH)D levels were measured in maternal blood before delivery and in cord blood at the time of delivery. According to 25(OH)D levels measured in the 2nd trimester: