Isıl işlem görmüş iki farklı döner eğe sisteminin ve ultrasonik aktivasyonun kanal yenileme tedavisi üzerine etkileri: mikro-bilgisayarlı tomografi çalışması
The effects of two different heat-treated rotary file systems and ultrasonic activation on canal retreatment: a micro-computed tomography study
- Tez No: 870187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ÖZTEKİN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
1. ÖZET Çalışmamızın amacı mandibular premolar dişlerin kanal tedavilerinin yenilenmesinde iki farklı Ni-Ti döner eğe sisteminin ve buna ek olarak pasif ultrasonik irrigasyonun kök kanallarında kalan artık dolgu maddesi miktarına etkisinin mikro bilgisayarlı tomografi (Mikro-BT) kullanılarak değerlendirilmesidir. Mevcut çalışma kapsamında; periodontal veya ortodontik nedenlerle çekilmiş tek köklü, tek kanallı ve oval kanal yapısına sahip kırk adet mandibular premolar diş kullanıldı. Örneklerin apikal açıklıkları 10 K tipi el eğeleri ile kontrol edildikten sonra ProTaper Gold (PTG, Dentsply Sirona, Ballaigues, İsviçre) Ni-Ti döner eğe sistemiyle F2 boyutuna kadar şekillendirildi. Kök kanalları AH Plus kanal patı (DeTrey Dentply, Kontanz, Almanya) ve gütaperka konları kullanılarak soğuk lateral kompaksiyon yöntemi ile dolduruldu. Kök kanalları geçici dolgu maddesiyle kapatılarak 30 gün boyunca 37ºC ve %100 nemli ortamda saklandı. Örneklerin kök kanal dolgularını uzaklaştırmadan önce kanal dolgu hacmini değerlendirmek için Mikro-BT taraması yapıldı. Kanal dolgu maddesinin uzaklaştırılması için dişler rastgele 4 gruba (n:10) ayrıldı. Grup I: Reciproc Blue (RB, VDW, Münih, Almanya), Grup II: MicroMega Remover (Coltene/Whaledent, AG, Altstätten, İsviçre), Grup III: Reciproc Blue + PUİ ve Grup IV: MicroMega Remover + PUİ. Tüm örneklerin kanal yenileme işlemleri tamamlandıktan sonra kalan artık dolgu miktarını belirlemek amacıyla ikinci Mikro-BT taramaları yapıldı. İşlem öncesi ve sonrası elde edilen veriler 3D modelleme tekniği kullanılarak değerlendirildi ve kalan artık dolgu yüzdesi hesaplandı.
Özet (Çeviri)
2. ABSRACT The Effects of Two Different Heat-Treated Rotary File Systems and Ultrasonic Activation on Canal Retreatment: A Micro-Computed Tomography Study The aim of our study is to evaluate the effect of two different Ni-Ti rotary file systems and additionally passive ultrasonic irrigation (PUI) on the amount of remaining root canal filling material in the retreatment of mandibular premolar teeth, using Micro-CT imaging. In the present study, forty extracted single-rooted, single-canal premolar teeth with oval canal morphology due to periodontal or orthodontic reasons were utilized. After verifying the apical patency with #10 K-file, the root canals were shaped up to F2 size using ProTaper Gold (PTG, Dentsply Sirona, Ballaigues, Switzerland) Ni-Ti rotary file system. The root canals were then filled with AH Plus sealer and gutta-percha cones using cold lateral compaction technique. Temporary filling material was applied to seal the root canals, and the specimens were stored in an environment with 37°C and 100% humidity for 30 days. Prior to the removal of root canal filling material, Micro-CT scanning was performed to evaluate the volume of the filling material. For the removal of filling material, the teeth were randomly divided into four groups (n=10): Group I: Reciproc Blue (RB, VDW, Munich, Germany), Group II: MicroMega Remover (Coltene/Whaledent, AG, Altstätten, Switzerland), Group III: Reciproc Blue + PUI, and Group IV: MicroMega Remover + PUI. After completion of canal retreatment procedures, the remaining filling material was assessed through second Micro-CT scans. The acquired data before and after the procedures were evaluated using 3D modeling technique, and the percentage of remaining filling material was calculated.