İrritabl bağırsak sendromunda (İBS) düşük fermente oligosakkarit, disakkarit, monosakkarit ve polioller (FODMAP) ve glütensiz diyetin beslenme durumu, yaşam kalitesi ve gı̇s semptomları üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of low fermented oligosaccharides, disaccharides, monosaccharides and polyols (FODMAPs) and gluten-free diet on nutritional status, quality of life and gis symptoms in irritable bowel syndrome (İBS)
  1. Tez No: 870229
  2. Yazar: ADEVİYE SOMTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI GİZEM ÇAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma, İBS'de düşük FODMAP ve glütensiz diyetin beslenme durumu, yaşam kalitesi ve GİS semptomları üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla 18-65 yaş aralığındaki 55'i kadın 8'i erkek olmak üzere toplam 63 hasta ile yürütülmüştür. Her grupta 21 kişi olmak üzere İBS hastaları, kontrol gurubu, düşük FODMAP diyeti grubu ve glütensiz diyet grubu olmak üzere üç gruba ayrılmış ve dört hafta arayla toplamda iki kez görüşmeye çağırılmıştır. Bireylerin genel özellikleri ve beslenme alışkanlıkları sorgulanmış, yapılan her bir görüşmede üç günlük geriye dönük besin tüketim kaydı ve antropometrik ölçümler alınmıştır. İBS Yaşam Kalitesi Ölçeği (İBS-YKÖ), İBS Semptom Şiddet Skoru (İBS-SSS), İBS Görsel Analog Skala (İBS-VAS) ve Bristol Dışkılama Skalası Formu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted on 63 patients, 55 women and 8 men, aged 18-65, to evaluate the effects of low FODMAP and gluten-free diet on nutritional status, quality of life, and GI symptoms in IBS. It was carried out with. IBS patients, 21 people in each group, were divided into three groups: control group, low-FODMAP diet group, and gluten-free diet group, and were invited to meet twice in total, four weeks apart. The individuals' general characteristics and nutritional habits were questioned, and a three-day retrospective food consumption record and anthropometric measurements were taken at each interview. IBS Quality of Life Scale (IBS-QLS), IBS Symptom Severity Score (IBS-SSS), IBS Visual Analogue Scale (IBS-VAS) and Bristol Stool Scale Form were administered.