Kamu üniversitelerinde etik iklim örgütsel intikam ilişkisi: TRA2 bölgesi örneği
Ethical climate and organizational revenge relationship in public universities: The example of the TRA2 region
  1. Tez No: 870230
  2. Yazar: CİHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI NALCI ARIBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
.Bu araştırmanın konusu TRA2 bölgesinde faaliyet gösteren üniversite personelinin demografik özellikleri, etik iklim algıları, örgütsel intikam algılarıdır. Bu algılar arasındaki ilişki araştırmanın ana sorusunu oluşturmaktadır. Araştırmanın problemi TRA2 bölgesindeki kamu üniversitelerinin etik iklim ve örgütsel intikam algıları ve bu algılar arasındaki ilişkinin nasıl olduğudur. Araştırmanın amacı ise TRA2 bölgesinde bulunan devlet üniversitesinde çalışan akademik ve idari personelin etik iklim ve örgütsel intikam algılarının ve bu algılar arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Araştırma, uygulama yapılan kuruma yol gösterici nitelikte olduğundan ve etik iklim ve örgütsel intikam ilişkisi üzerine yapılmış ulusal yazındaki öncü bir araştırma olmasından dolayı önem arz etmektedir. Çalışmanın literatür bölümünde etik iklim, örgütsel intikam ve TRA2 bölgesi ile ilgili bilgiler verilmiştir. Uygulama bölümünde ise Victor ve Cullen tarafından 1988 yılında oluşturulan, 2012 yılında Aşçıgil ve Parlakgümüş tarafından Türkçe'ye çevrilip geçerlilikleri ve güvenirlilikleri test edilen, 2016 yılında Özen ve Durkan tarafından düzenlenen etik iklim ölçeği ve Erturhan Işkın tarafından 2018 yılında oluşturulan örgütsel intikam ölçeği kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırmanın evrenini TRA2 bölgesinde faaliyet gösteren Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi'nin 550 akademik ve 193 idari personeli, Ardahan Üniversitesi'nin 360 akademik ve 139 idari personeli, Iğdır Üniversitesi'nin 474 akademik ve 197 idari personeli, Kafkas Üniversitesi'nin 917 akademik ve 410 idari personeli olmak üzere toplamda 2301 akademik ve 939 idari personel oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise power analizine göre yeterli sayı olan 330 akademik personel ve 274 idari personel olmak üzere toplam 606 personel oluşturmaktadır. Araştırmada etik iklim ve örgütsel intikam ilişkisinin demografik bilgilere göre değişimi istatiksel analizler (betimleyici ve çıkarımsal) yapılarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. İstatiksel analizler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) ve eviews programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırma verilerine göre TRA2 bölgesi üniversitelerindeki akademik personelin etik iklim algısı idari personelin etik iklim algısından yüksek, akademik personelin örgütsel intikam algısı ise idari personelin örgütsel intikam algısından düşük çıkmıştır. Demografik özellikler bakımından akademik personelin cinsiyete göre dağılımında erkek çalışan sayısı daha fazladır. İdari personelin cinsiyete göre dağılımında ise birbirine yakın bir dağılım olmakla birlikte kadın çalışanların sayısı biraz fazladır. Her iki personel bakımından yaş dağılımına bakıldığı zaman 35-44 yaş aralığındaki çalışan sayısının fazla olduğu görülmektedir. Akademik ve idari personelin çoğunluğunun evli olduğu görülmektedir. Eğitim durumları bakımında akademik personel olarak çalışanlarının çoğunun doktora mezunu olduğu görülmektedir. İdari personel bakımından ise lisans mezunu çalışan daha fazladır. Akademik personelin meslekteki hizmet süresi 8-13 yıl arasında yoğunluk gösterirken, kurumdaki hizmet süresinin buna nazaran daha düşük olduğu 2-7 yıl arasında yoğunluk gösterdiği görülmektedir. İdari personelde ise hem meslekteki hizmet süresi hem de kurumdaki hizmet süresi 2-7 yıl arasında yoğunluk göstermektedir. 20 yıl ve daha üzeri bölge üniversitelerinde çalışan akademik personel sayısı 32 iken, idari personel sayısı 57'dir. İdari personel kurumda daha uzun süre çalışmaktadır. Akademik personelin aylık geliri 30.001 ve 40.000 arasında yoğunluk gösterirken, idari personelin aylık geliri daha düşük seviyelerde 20.001 ve 30.000 arasında yoğunluk göstermektedir. Araştırma verilerine göre göre örgütsel intikam ölçeğiyle etik iklim ölçeği kurallar alt boyutu arasında pozitif bir ilişki saptanmıştır. Örgütsel intikam ölçeği ve etik iklim araçcılık alt boyutu arasında bir ilişki saptanmıştır. Örgütsel intikam nedenleri ve etik iklim kurallar alt boyutu arasında pozitif bir ilişki saptanmıştır. Örgütsel intikam davranışları ve etik iklim kanun ve kodlar alt boyutu arasında negatif bir ilişki saptanmıştır. Etik iklim ölçeği ve kurumdaki pozisyon arasında bir ilişki saptanmıştır. Etik iklim ölçeği ve medeni durum arasında bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
.The subject of the research is the demographic characteristics, ethical climate perceptions, and organizational revenge perceptions of university personnel operating in the TRA2 region. The main question of the research is the relationship between these perceptions. The problem of the research is the ethical climate and organizational revenge perceptions of public universities in the TRA2 region and the relationship between these perceptions. The aim of the research is to reveal the perceptions and relationship between ethical climate and organizational revenge of academic and administrative staff at the TRA2 region state university. Research is important because it provides guidance. It is important that it is a pioneering research in the national literature on the relationship between research and ethical climate and organizational revenge. In the literature section of the study, information about ethical climate, organizational revenge and the TRA2 region is given. In the application part, the ethical climate scale created by Victor-Cullen in 1988 and edited by Özen-Durkan was used. In the application part, the organizational revenge scale created by Erturhan Işkın in 2018 was used. The population of the research is 550 academic and 193 administrative staff of Ağrı İbrahim Çeçen University operating in the TRA2 region, 360 academic and 139 administrative staff of Ardahan University, 474 academic and 197 administrative staff of Iğdır University, 917 academic and 410 administrative staff of Kafkas University. It consists of a total of 2301 academic and 939 administrative personnel. The sample of the research consists of a total of 606 personnel, including 330 academic personnel and 274 administrative personnel. In the research, the relationship between ethical climate and organizational revenge was tried to be revealed by statistical analysis. Statistical analyzes were performed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) program and veviews. According to research data, the ethical climate perception of academic staff at universities in the TRA2 region is higher than the ethical climate perception of administrative staff. Academic staff's perception of organizational revenge is lower than administrative staff's perception of organizational revenge. In terms of demographic characteristics, the number of male employees is higher in the distribution of academic staff by gender. In the distribution of administrative staff by gender, the number of female employees is slightly higher. Both staff members are in the age range of 35-44 years. Most of the academic and administrative staff are married. Most of its academic staff have doctoral degrees. There are more employees with a bachelor's degree in administrative staff. The length of service of academic staff in the profession is between 8-13 years. The length of service in the institution is low. In administrative personnel, both the length of service in the profession and the length of service in the institution are between 2-7 years. While the number of academic staff working for 20 years or more is 32, the number of administrative staff is 57. Administrative staff work longer in the institution. The monthly income of academic staff is between 30,001 and 40,000. The monthly income of administrative staff is concentrated between 20,001 and 30,000. According to the research data, a positive relationship was found between the organizational revenge scale and the rules sub-dimension of the ethical climate scale. A relationship was found between the organizational revenge scale and the ethical climate instrumentality sub-dimension. A positive relationship was found between the causes of organizational revenge and the ethical climate rules sub-dimension. A negative relationship was found between organizational revenge behavior and ethical climate, laws and codes sub-dimension. A relationship was found between the ethical climate scale and the position in the institution. A relationship was found between the ethical climate scale and marital status.