Romatoid artritli hastalarda kortizol sekresyonunun incelenmesi
- Tez No: 49426
- Danışmanlar: DOÇ.DR. H. YILDIZ KARDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
61 Özet Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi F.T.R. Anabilim Dalı polikliniğine Ağustos 1995 - Aralık 1995 tarihleri arasında başvuran 12 aktif, 17 remisyon- da olmak üzere toplam 29 Romatoid artritli hastaya adrenal bez kortizol sek- resyonunu değerlendirmek için 24 saatlik ACTH stimülasyon testi uygulan- dı.Kontrol grubu olarak hiç şikayeti olmayan yaş grupları uygun 10 birey kullanıldı. Aktivasyon, remisyon ve kontrol gruplarında bazal ACTH ve bazal korti zol değerleri normal sınırlardaydı ve değerler arasında istatistiksel olarak bir fark yoktu. Kontrol grubundaki tüm bireyler, aktif hastaların %83'ü remisyondakilerin ise %89' u beklenen pik değerlere ulaştılar, ancak her iki hasta grubundaki ortalama kortizol pik değerleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşüktü. Ortalama kortizol artışları da yine her iki hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde düşüktü. Total AUC değerleri ise kontrol gru buna göre, aktif grupda %13, remisyon grubunda ise %31 daha az idi. Her iki hasta grubunda büyük çoğunlukla uzun süredir NSAE kullanımı mevcuttu, bu durum testleri etkilemiş olabilir. Sonuç olarak, her iki hasta grubunda ACTH stimülasyon testine cevap kontrol grubuna göre daha düşük değerlerde seyretti, böylece RA' de hipotalamustaki muhtemel bir bozukluğa ilave olarak adrenal cevapta da yetersizlik olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
62 Summary In order to investigate the adrenal Cortisol secretion, 24 hour ACTH sti mulation test was applied to total 29 rheumatoid arthritis patients, 12 patients with active, 17 patients in remission, who were admitted to Erciyes Universty Medical Hospital Physical Medicine and Rehabilitation Departmant, betwe en August 1995 - December 1995. Age matched 10 healthy subjects were in the control group. Basal ACTH and Cortisol blood levels were with in normal limits in acti vated, remitted and control groups, and the difference was not statistically important. Eighty three percent of active of active, 89 % of remitted group reached the expected peak values. The mean Cortisol peak in two patients groups were lower than the controls, and those of the difference was statistically important Mean Cortisol increase in both groups were lower than those of the cont rols and were also statistically important. Total AUC values were lower in 13 % of active 31 % of remitted group. Patients in both groups were taking NSAI drugs for a long time, which might effect these tests. As a conclusion, it can be said that, there migth be an altered adrenal Cor tisol secretion in addition to possible impairment in hypothalamus.