Mersin üniversitesi tıp fakültesi aile hekimliği polikliniğine başvuran vakalarda uyku kalitesinin değerlendirilmesi ve ilişkili faktörlerin araştırılması
Evaluation of sleep quality and investigation of related factors inindividuals applying to mersin university faculty of medicine familymedicine polyclinic
  1. Tez No: 870298
  2. Yazar: ALİ AKYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Uyku; tüm vücudu yaşama yeniden hazırlayan, kişinin uygun uyaranlarla geri döndürüldüğü bir bilinçsizlik halidir. Diğer bir deyişle uyku, birçok yaşamsal fonksiyonun devamını sağlayan biyolojik bir zorunluluktur. Kişi uyandıktan sonra kendini dinlenmiş ve zinde bir şekilde hissediyorsa uykusu kaliteli olarak değerlendirilebilir. Birçok faktör uyku kalitesini etkilemektedir. Uyku kalitesi klinik bir kavram kabul edilmesine rağmen tanımlanması ve objektif bir biçimde ölçülmesi zordur. Çalışmamızda Mersin Üniversitesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran bireylerde uyku kalitesinin değerlendirilmesi ve ilişkili faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Bireylere Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) anketi uygulandı. Toplam puana göre uyku kalitesi ve diğer faktörlerle ilişkisi değerlendirildi. Çalışmamızda istatistiksel olarak anlamlı bulunan veriler şu şekilde analiz edildi; yaş ilerledikçe uyku kalitesinin bozulduğu, gece vardiyalı çalışan bireylerde uyku kalitesinin daha bozuk olduğu, alkol kullanan bireylerde uyku kalitesinin daha bozuk olduğu ve gece yeme alışkanlığı olan bireylerde uyku kalitesinin daha bozuk olduğu bulunmuştur. Ayrıca toplam puana göre tüm bireylerin %28,9'unda uyku kalitesinin iyi olduğu, %59'unda uyku kalitesinin hafif derecede ve % 12.2'sinde uyku kalitesinin orta veya şiddetli derecede bozuk olduğu belirlenmiştir. Çalışmamız genel popülasyonda uyku kalitesi bozukluğunun sıklığına ilişkin önemli veriler sunmaktadır. Çalışmamızın ve araştırmalarımızın sonuçları PUKİ'nin klinik pratikte bireylerin uyku kalitesi bozukluğu açısından taranması ve değerlendirilmesi amacıyla kullanılabilecek pratik bir araç olduğunu göstermektedir. Özellikle psikiyatrik bozukluklara eşlik eden uyku yakınmalarının daha objektif değerlendirilmesinde kullanılabilir. Ayrıca uyku bozukluğu olan bireylerin izlemlerinde de faydalı ipuçları sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Sleep is a state of unconsciousness where the entire body is rejuvenated, and the individual is brought back to life with appropriate stimuli. In other words, sleep is a biological necessity that sustains many vital functions. If a person feels rested and alert upon awakening, their sleep can be considered of good quality. Numerous factors affect sleep quality. Despite being recognized as a clinical concept, defining and objectively measuring sleep quality is challenging. Our study aimed to assess sleep quality and investigate associated factors among individuals attending the Family Medicine outpatient clinic at Mersin University. Participants were administered the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) questionnaire. Sleep quality and its relationship with other factors were evaluated based on total scores. Statistically significant findings from our study were analyzed as follows: sleep quality deteriorates with advancing age, worse sleep quality is observed among individuals working night shifts, those consuming alcohol, and those with nocturnal eating habits. Additionally, it was determined that 28.9% of all participants had good sleep quality, 59% had mild sleep disturbances, and 12.2% had moderate to severe sleep disturbances. Our study provides important data on the frequency of sleep quality disturbances in the general population. The results of our study and research indicate that the PSQI can be a practical tool for screening and evaluating individuals for sleep quality disturbances in clinical practice. It can be particularly useful in objectively assessing sleep complaints accompanying psychiatric disorders. Furthermore, it can provide useful insights for monitoring individuals with sleep disorders.