Gelişen ekonomilerde sosyal inovasyonun yeri ve önemi: Türkiye örneği
The Role and Importance of Social Innovation in Emerging Economies:The Case of Turkey
  1. Tez No: 584401
  2. Yazar: ELİF GÜZELOĞLU YÖRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZEKİ İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Strateji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İnovasyon dünyaya baş döndürücü bir hız ile yayılmaktadır. Günümüzde ve yakın gelecekte önemli büyüme fırsatların bulunduğu varsayılan gelişmekte olan ülke ekonomilerinde inovasyon her geçen gün daha önemli hale gelmektedir. Teknolojik inovasyon geniş ölçüde ekonomik büyümenin anahtarı olarak görülse de neyin bazı sanayileri ve ülkeleri“daha inovasyon”yaptığı veya tam olarak inovasyonun nasıl bir ekonomiyi oluşturduğu hakkında ortak bir fikir mevcut değildir. Sosyal inovasyon kavramı gelişen ve gelişmekte olan ülkelerde, son yıllarda toplumun gelişimi ve refahı için önem arz etmekte olan bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmada sosyal inovasyona farklı perspektiflerden bakılırken Türkiye özelindeki durumu, temel yapı taşları ve potansiyeli incelenmiştir. Türkiye'de sosyal inovasyon algısının geliştirilmesinde paydaşların rolleri değerlendirilirken, sosyal inovatif uygulamalar irdelenmiştir. Çalışmada sosyal inovasyon ile alakalı olabilecek farklı sektörlerden yönetici pozisyonunda on kişiyle mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen mülakatlar neticesinde, sosyal inovasyon kavramının bilinir olduğu fakat Türkiye'de bu kavramın geliştirilmeye muhtaç olduğu, uygulamada eksikliklerin olduğu ve çeşitli paydaşlarca desteklenmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla, bu çalışmanın temel amacı; eksikliği hissedilen bu duruma katkıda bulunmaktır. Sosyal inovasyon; topluma, toplumun temel yapı taşlarına ve dinamiklerine pozitif yönde değer kazandırmayı amaçlarken, aynı zamanda da toplum içindeki bireylerin bu amaç doğrultusunda olumlu iş birliğini sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, inovasyonun ve özellikle sosyal inovasyonun gelişen ülkelerin ekonomik büyümelerinde kilit bir faktör olup olmadığını açıklayabilmek ve sosyal inovasyon alanındaki yatırımların gelişmekte olan ülkelerin büyümelerine etkilerini gözlemleyebilmektir.
Özet (Çeviri)
Innovation is spreading to the world with a dizzying speed. Innovation is becoming more and more important in emerging economies, which are assumed to have significant growth opportunities today and in the near future. Although technological innovation is widely seen as the key to economic growth, there is no consensus on what makes some industries and countries "more innovative veya or exactly what innovation constitutes. The concept of social innovation has become an important issue for the development and prosperity of society in developing and developing countries in recent years. In this study, social innovation in looking at the situation from different perspectives Turkey special, fundamental factors and potential were examined. The roles of stakeholders in the development of social innovation perception in Turkey is evaluated, innovative social applications are examined. In this study, interviews were conducted with ten people in managerial positions from different sectors that may be related to social innovation. As a result of the interviews conducted, but it is known that the concept of social innovation need to be developed this concept in Turkey, it has emerged that there are gaps in practice and should be supported various stakeholders. Therefore, the main purpose of this study; to contribute to this situation. Social innovation; While aiming to provide positive value to society, the basic building blocks and dynamics of the society, it also provides positive cooperation of individuals within the society for this purpose. The aim of this study is to explain whether innovation is a key factor in the economic growth of developing countries, and also the effects of foreign direct investment on the growth of developing countries.