Sağlık kurumlarında çalışan çocuk gelişimcilerin mevcut durumu, sorunları ve çözüm önerilerine ilişkin görüşleri
Opinions of Child Developmentalists Working in Health Institutions Regarding the Current Situation, Problems and Solution Suggestions
- Tez No: 870363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; sağlık kurumlarında çalışan çocuk gelişimcilerin mevcut durumu, sorunları ve çözüm önerilerine ilişkin görüşlerinin incelenmesidir. Araştırmada nitel bir araştırma modeli uygulanmıştır. Araştırmanın evreni Türkiye genelinde sağlık kuruluşlarında çalışan çocuk gelişimcilerdir. Çalışma grubunun belirlenmesi amacıyla farklı illerdeki sağlık kuruluşlarında çalışan çocuk gelişimcilere dijital yollarla ulaşılmış; araştırmanın kapsamı ve içeriği konusunda detaylı bilgi sunulmuş; araştırmaya katılma konusunda gönüllü olan çocuk gelişimcilerden veriler elde edilmiştir. Veri toplama aracı olarak uzman görüşleriyle oluşturulan“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ile“Demografik Bilgi Formu”uygulanmıştır. Katılımcıların görüşlerinden ortaya çıkan temalar tablolaştırılmış; katılımcıların görüşlerinden doğrudan alıntılar yapılarak literatür ile desteklenmiştir. Elde edilen nitel verileri düzenlemek, görselleştirmek ve analiz etmek amacıyla MaxQda 20 kullanılmıştır. Çalışma grubundakilerin homojen dağılımı sağlanmaya gayret edilmiş ve her bölgedeki farklı şehirlerden katılımcı ile görüşülmüştür. Çalışma grubundakilerin çoğu Çocuk Gelişim Polikliniğinde çalışmaktadırlar. Çocukların gelişimsel değerlendirilmesi amacıyla en sık Denver-II, AGTE ve Metropolitan testlerini uygulamaktadırlar. Elde edilen verilere göre; çocuk gelişimciler en çok çocuk gelişimi mesleğinin bilinmemesi, açık öğretimin oluşturduğu nitelik sorunu, fiziksel olanakların yetersiz olması, iş tanımının net olmaması, hastaların direk çocuk gelişimi için randevu alamaması gibi sorunların bulunduğu saptanmıştır. Daha nitelikli hizmet verilebilmesi için mesleki standardın oluşturulması, mesleğe ilişkin toplumsal farkındalığın artırılması, meslekte birlik sağlanması, fiziksel koşulların iyileştirilmesi gibi öneriler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is; the aim is to examine the views of child development experts working in health institutions regarding the current situation, problems and solution suggestions. A qualitative research model was applied in the study. The population of the research is child development experts working in health institutions throughout Türkiye. In order to determine the working group, child development experts working in health institutions in different provinces were reached through digital means; Detailed information was provided about the scope and content of the research; Data were obtained from child development experts who volunteered to participate in the research.“Semi-Structured Interview Form”and“Demographic Information Form”, created with expert opinions, were used as data collection tools. The themes that emerged from the participants' opinions were tabulated; It was supported by literature by making direct quotations from the participants' opinions. MaxQda 20 was used to organize, visualize and analyze the obtained qualitative data. An effort was made to ensure a homogeneous distribution of the study group and participants from different cities in each region were interviewed. Most of the people in the study group work in the Child Development Polyclinic. For the developmental evaluation of children, they most frequently apply Denver-II, AGTE and Metropolitan tests. According to the data obtained; It has been determined that the most common problems experienced by child development professionals are such as not knowing the child development profession, the quality problem caused by open education, insufficient physical facilities, unclear job description, and patients not being able to make an appointment directly for child development. In order to provide more qualified service, suggestions such as establishing professional standards, increasing social awareness about the profession, ensuring unity in the profession, and improving physical conditions have been determined.