Çocuğun kişisel verilerinin korunması
Protection of the child's personal data
- Tez No: 870362
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kişisel verileri tarihsel gelişim içerisinde, sosyal medyanın, internet kullanımının oldukça artması ve popüler hale gelmesi ile ilgili kişiler kişisel verilerini internet ortamında işlemeye başlamışlardır. Bu sadece adı soyadı ile sınırlı olmayıp fotoğrafı, telefon numarası, sesi, görüntüsü, T.C. kimlik numarası, banka kartı numarası gibi birçok kişisel verinin işlenmesi ile olmaktadır. Belirtilen sebeplerle çocuklar, kişisel verilerinin nasıl işlenebileceğini yetişkinler gibi algılayamadığından, tehlikeleri fark etmediğinden ya da öncesi ve sonrasında müdahalede bulunması gerektiğini bilmediğinden zarara uğramaktadırlar. Dolayısıyla yetişkinler gibi çocukların da özenle korunması gerekmektedir. Bu sebeple bu çalışmada, hem ulusal hem uluslararası hukukta çocuğun korunması konusundaki düzenlemeler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the historical development of personal data, with the increase in the use of social media and the internet and becoming popular, people related to it have started to process their personal data on the internet. This is not only limited to name and surname, but also by processing many personal data such as photo, phone number, voice, image, TR number, bank card number. For the reasons stated, children suffer damage because they do not perceive how their personal data can be processed like adults, do not realize the dangers, or do not know that they need to intervene before and after. In my work, like adults, children need to be carefully protected. For this reason, in my study, the regulations on the protection of the child in both national and international law are discussed.