Hemşirelerin sistematik yaklaşımla bakım verme deneyimlerinin incelenmesi
Examining the experiences of nurses in providing care with a systematic approach
  1. Tez No: 870397
  2. Yazar: KADİR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin sistematik yaklaşımla bakım verme deneyimlerinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmanın örneklemini, bir Vakıf Üniversitesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezinin dahili ve cerrahi kliniklerinde çalışan 17 hemşire oluşturdu. Çalışma 01.12.2022 tarihinde 2022.409.IRB3.187 etik kurulu onayı alınarak yapıldı. Veriler Ağustos 2023 – Ekim 2023 tarihleri arasında bireysel derinlemesine yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Verilerin toplanmasında Kişisel bilgi formu ve yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanıldı. Görüşmelerin süreleri ortalama 20 dakika sürdü. Veriler Maxqda 2024 Analytics Pro ile içerik analizi yöntemi ile analiz edildi. Yapılan analizin sonunda, sistematik yaklaşımla bakım verme süreci, Sistematik yaklaşımla bakım verme sürecini etkileyen faktörler ve sistematik yaklaşımla bakım vermenin sonuçları olmak üzere üç ana tema, bu temaların altında altı alt tema, 3 kategori ve 43 kod elde edildi. Çalışmanın sonuçları, sistematik yaklaşımla bakım vermenin hasta, hemşire ve kurum çıktılarına olumlu etkiler sağladığını ve sistematik yaklaşımla bakım sunulabilmesi için kurumsal alt yapı ve kaynak desteğinin sağlanmasının önemli olduğunu gösterdi. Hemşirelerin ve yönetici hemşirelerin, sistematik yaklaşımla bakım vermenin öneminin farkında olmaları ve hemşirelik sürecinin kullanılmasını desteklemeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine nurses' experiences in providing care with a systematic approach. The sample of the study consisted of 17 nurses working in the internal and surgical clinics of a Foundation University Education Research and Application Center. The study was conducted with the approval of the ethics committee under the number 2022.409.IRB3.187 on 01.12.2022. Data were collected through individual in-depth face-to-face interviews between August 2023 and October 2023. A Personal Information Form and semi-structured interview questions were used for data collection. The interviews lasted an average of 20 minutes. The data were analyzed using content analysis method with Maxqda 2024 Analytics Pro. At the end of the analysis, three main themes, six sub-themes, three category and 43 codes were obtained: the process of providing care with a systematic approach, factors influencing the process of providing care with a systematic approach, and the outcomes of providing care with a systematic approach, with 10 sub-themes under these themes. The results of the study indicated that providing care with a systematic approach has positive effects on patient, nurse, and institutional outcomes, and it is important to provide institutional infrastructure and resource support for systematic care delivery. Nurses and nurse managers need to be aware of the importance of providing care with a systematic approach and support the use of nursing process.