Akut COVID-19 sonrası hastaların radyolojık takıbı : Kontrol goruntuleme bulgularına ılıskın sonuclar
Radiological follow-up of patients after acute COVID-19 : Results on control imaging findings
- Tez No: 870412
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ MEHMET ERTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışma ince kesitli BT görüntüleri kullanılarak akut COVİD-19 pnömonisi sonrası orta ve uzun dönemde izlenen toraks BT görüntüleme bulgularını tanımlamak ve bu bulguların klinik ve laboratuvar verilerle korelasyonunu araştırmayı amaçlamaktadır. MATERYAL VE METOD: İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'ne pandemi sürecinde başvuran, başvuru sürecinde alınan PCR testi ve başvuru sürecinde elde olunan toraks BT bulguları ile COVİD-19 pnömonisi tanısı alan hastalardan, 5-7 aylık orta dönemde ve 10 ayın üzerinde uzun dönemde takip BT görüntülemeleri olan 18 yaş ve üzeri 176 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Çalışmamız kriterlerine uyan hastalarda belirlenen görüntüleme bulguları, iki radyolog tarafından retrospektif olarak incelenmiş ve elde olunan görüntüleme bulguları, belirlenen klinik ve laboratuvar parametreler ile anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Sonuçta elde edilen istatistik bilgiler sunulmuş ve literatür ile kıyaslanarak, nihai sonuçlar açıklanmıştır. BULGULAR: Çalışmamıza dahil edilen, 5-7 aylık orta dönem görüntülemeleri bulunan 129 hastadan, 83 (%63,3) hastanın görüntülemelerinde non-fibrotik değişiklikler sebat ederken, 99 (%76,7) hastanın görüntülemelerinde fibrotik-benzeri değişikliklerin sebat ettiği izlenmektedir. 10 ay ve sonrası uzun dönem görüntülemeleri bulunan 94 hastadan, 34 (%36,6) hastanın görüntülemelerinde non-fibrotik değişiklikler sebat ederken, 70 (%75,3) hastanın görüntülemelerinde fibrotik-benzeri bulguların sebat ettiği gözlenmiştir. Hem orta dönem hem uzun dönem hastalarda, non-fibrotik ve fibrotik sebat eden görüntüleme bulguları ile tanı BT skoru ve LDH arasında istatistiksel anlamlı ilişki izlenmektedir(p=
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study aimed to investigate the imaging characteristics and time course of pulmonary sequelae with thin-section thorax CT and their correlation with clinical and laboratory findings after 5-7 months and over 10-month follow-ups from acute COVID-19. MATERIALS AND METHODS: Among the patients diagnosed with COVID-19 with positive PCR tests and positive CT findings in our center during the pandemic, patients with follow-up imaging at 5-7 months and over 10 months were included in our study. The imaging findings of 176 patients aged 18 years and older were retrospectively examined by two radiologists, and the aim was to interpret the imaging findings obtained with the selected clinical parameters. As a result, the statistical results were compared with the literature, and the final results were explained. RESULTS: Of the 129 patients included in our study who had 5-7 months of mid-term imaging, it is observed that non-fibrotic changes persisted in the imaging of 83 (63.3%) patients, while fibrotic-like changes persisted in the imaging of 99 (76.7%) patients. of the 94 patients with long-term imaging at 10 months and later, it was observed that non-fibrotic changes persisted in the imaging of 34 (36.6%) patients, while fibrotic-like findings persisted in the imaging of 70 (75.3%) patients. A statistically significant relationship between nonfibrotic and fibrotic persistent imaging findings and diagnostic CT score and LDH is observed in middle- and long-term patients(p=