Alt ekstremite ortopedi cerrahilerinde uygulanan lumbar pleksus bloğu başarısının near ınfrared spektroskopi (NIRS) ile değerlendirilmesi
Evaluation of lumbar plexus block success in lower extremity orthopedic surgery with near infrared spectroscopy (NIRS)
  1. Tez No: 870422
  2. Yazar: GÜRCAN GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORGÜN ÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Yapılan çalışmalarda başarılı bir periferik sinir blok sonrasında Near Infrared Spectroscopy (NIRS) kullanılarak bölgesel oksijen saturasyonunun (rSO2) arttığı gösterilmiştir. Amacımız, lumbar pleksus bloğunun yeterliliğini belirlemede NIRS'ın etkinliğini değerlendirmek ve pinprick testi ile karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Temmuz 2022- Temmuz 2023 tarihleri arasında alt ekstremite ortopedik cerrahisi için lumbar pleksus bloğu uygulanan 60 hasta dahil edildi. Hastaların demografik ve preoperatif bulguları kaydedildi. Hastalar ameliyathaneye geldiklerinde rutin monitörizasyon yapıldı. Hastaların yanıt ve durum entropisi ölçümleri için alın bölgesine entropi sensörleri yerleştirildi. rSO2 izlemesi için, cerrahi uygulanacak olan ekstremiteye ve karşı tarafındaki ekstremiteye NIRS sensörü yerleştirildi. Blok uygulanmadan önce ve sonrasındaki zaman aralıklarında rSO2 değerleri, pinprick puanı, SPI değeri, entropi değerleri, hemodinamik bulgular, anestezi süresi kaydedildi. Hastalar intraoperatif dönemdeki sedasyon ihtiyacına göre gruplandırıldı (sedasyon ihtiyacı olmayanlar grup-1, sedasyon ihtiyacı olanlar grup-2). Postoperatif yoğun bakım ünitesi, hospitalizasyon süreleri ile erken dönem komplikasyonlar da kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Studies have shown that regional oxygen saturation (rSO2) increases after a successful peripheral nerve block using Near Infrared Spectroscopy (NIRS). Our aim was to evaluate the efficacy of NIRS in determining the adequacy of lumbar plexus block and to compare it with the pinprick test. Materials and Methods: The study included 60 patients who underwent lumbar plexus block for lower extremity orthopedic surgery between July 2022 and July 2023. Demographic and preoperative findings of the patients were recorded. Routine monitoring was performed when the patients arrived in the operating room. Entropy sensors were placed on the forehead for response and state entropy measurements. For rSO2 monitoring, NIRS sensors were placed on the extremity to be operated on and on the contralateral extremity. The rSO2 values, pinprick score, SPI value, entropy values, hemodynamic findings, and duration of anesthesia were recorded before and after the block was applied. Patients were grouped according to the need for sedation in the intraoperative period (those who did not need sedation group-1, those who needed sedation group-2). Postoperative intensive care unit, duration of hospitalization and early complications were also recorded.