Total diz protezi ameliyatlarında rutinde uygulanan rejyonal anestezi yöntemlerinin optik sinir çap ölçümleri üzerine etkilerinin karşılaştırılması: Prospektif randomize kontrollü çalışma
Comparison of the effects of regional anesthesia techniques applied routinely in total knee replacement procedures on optic nerve diameter measurements: A prospective randomized controlled study
- Tez No: 873828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA MERCANOĞLU EFE, DOÇ. DR. MÜRSEL EKİNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Total Diz Protezi Ameliyatlarında Rutinde Uygulanan Rejyonal Anestezi Tekniklerinin Optik Sinir Çap Ölçümleri Üzerine Etkilerinin Karşılaştırılması: Prospektif Randomize Kontrollü Çalışma Giriş ve Amaç: Total diz protezi cerrahisi özellikle yaşlı hastalarda görece sık uygulanan bir işlem olup bu hastaların ek hastalıkları nedeniyle anestezistler rejyonal anestezi uygulamaya yönelmişlerdir. Alt ekstremite cerrahilerinde rejyonal anestezi için sıklıkla spinal veya epidural anestezi yöntemi kullanılmaktadır. Spinal veya epidural anestezi sırasında verilen lokal anestezik yayılarak dural keseyi sıkıştırır ve böylece beyin omurilik sıvısının (BOS) kafatası içinde yer değiştirir ve intrakraniyal basınç (İKB) artar. Optik sinir kılıf çapının (OSKÇ) ultrasonografi ile değerlendirilmesi kafa içi basıncı saptamada en güvenilir non-invaziv yöntem olarak birçok çalışmada değerlendirilmiştir. Biz bu çalışmamızda total diz protezi operasyonu geçirecek hastalara spinal veya epidural anestezi uygulayarak bu 2 metodun optik sinir kılıfı çapı ölçümlerinde yarattığı değişimi ve bunun zaman ile ilişkisini gözlemlemeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, randomize kontrollü çalışma SBÜ Bursa Tıp Fakültesi Şehir Hastanesi SUAM ortopedi ameliyathanesinde gerçekleştirildi. 18 -75 yaş arası, ASA I-II-III riskine sahip ve rejyonal anestezi ile total diz protezi operasyonu geçiren ve postoperatif analjezi uygulanan 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu çalışmada kullanılacak herhangi bir maddeye aşırı duyarlılığı olan, çalışmaya katılmayı reddeden, rejyonal anestezi kontraendikasyonu olan mental, arteriyel ve serebrovasküler hastalığı olan, gebeler, geçirilmiş göz cerrahisi ya da gözünde problemi olan hastalar çalışmaya alınmadı. Hastalar spinal anestezi (n:30) ve epidural anestezi (n:30) uygulananlar olarak 2 gruba ayrıldı. Tüm hastaların elektrokardiyografi (EKG), non-invaziv kan basıncı (NİKB), kalp atım hızı (KAH) ve periferik oksijen saturasyonu (SpO2) değerleri supin pozisyonda monitörize edildi. Rejyonal anestezi öncesi (t0) ve etki başladıktan sonraki 10. (t1) ve 40. (t2) dakikalarda ve postoperatif 24.saatte (t3) OSKÇ değerleri ultrasonografi ile ölçüldü. Gruplar arası karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi ve grup içi karşılaştırmalar da Friedman testi kullanılmıştır. Kategorik değişkenlerin gruplar arasında yapıla karşılaştırmalarında Pearson ki kare, Yates düzeltmeli Ki kare testi ve Fisher-Freeman-Halton testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Comparison of the Effects of Regional Anesthesia Techniques Applied Routinely in Total Knee Replacement Procedures on Optic Nerve Diameter Measurements: A Prospective Randomized Controlled Study Background and Goal of Study: Total knee replacement surgery is a relatively common procedure, especially in elderly patients and anesthesiologists have tended to apply regional anesthesia due to the comorbidities of these patients. Spinal or epidural anesthesia is often used for regional anesthesia used in lower extremity surgeries. The local anesthetic administered during spinal or epidural anesthesia spreads and compresses the dural sac, thus displacing the cerebrospinal fluid (CSF) within the skull and increasing intracranial pressure (ICP). Evaluation of optic nerve sheath diameter (ONSD) by ultrasonography has been evaluated in many studies as the most reliable non-invasive method to detect intracranial pressure. In this study, we aimed to apply spinal or epidural anesthesia to patients who would undergo total knee replacement surgery and observe the change created by these 2 methods in optic nerve sheath diameter measurements and its relationship with time. Materials and Methods: This prospective, randomized study was conducted in SBU Bursa Faculty of Medicine City Hospital SUAM orthopedic operating room. 60 patients between the ages of 18 and 75 with ASA I-II-III risk who underwent total knee replacement surgery with regional anesthesia and received postoperative analgesia were included in the study. Patients who were hypersensitive to any substance to be used in this study, who refused to participate in the study, who had arterial, mental, and cerebrovascular diseases, who had contraindications to regional anesthesia, who were pregnant, who had previous eye surgery or who had eye problems were not included in the study. Patients were divided into two groups: those who underwent spinal anesthesia (n:30) and epidural anesthesia (n:30) during surgery. Initially, electrocardiography (ECG), non-invasive blood pressure (NIBP), heart rate (HR) and peripheral oxygen saturation (SpO2) values of all patients were monitored in the supine position. ONSD values were measured by ultrasonography before regional anesthesia (t0), at the 10th (t1) and 40th (t2) minutes after the onset of effect, and at the 24th hour postoperatively (t3). Results: A total of 60 patients (30 spinal anesthesia and 30 epidural anesthesia) were included in the study and no patients were excluded from the study.