Türkiye'deki aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin eğitim ve çalışma koşulları hakkındaki görüşleri
Opinions of family medicine residents in Turkey about trainingand working conditions
  1. Tez No: 639886
  2. Yazar: ÜMMÜ DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Türkiye'deki aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin eğitim ve çalışma ortamlarının internet ortamında, kendi bakış açılarıyla değerlendirilmesi, böylelikle sorunlarının ve beklentilerinin ortaya çıkarılması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışma olarak planlanan bu araştırmanın evrenini aile hekimliği uzmanlık öğrencileri, örneklemini internet ve sosyal medya kullanan 434 aile hekimliği uzmanlık öğrencisi oluşturdu. Türkiye'deki aile hekimliği uzmanlık öğrencilerine dokuz aylık bir süreçte değişik sosyal ağlar ile duyuru yapılarak tez çalışması için veri toplandığı ve kısaca çalışmanın amacı açıklanıp gönüllü olanların verilen linkteki anket formunu doldurmaları istenerek ulaşıldı. Çalışmada iki bölümden oluşan anket formu kullanıldı. İlk bölüm araştırmacılar tarafından hazırlanan 14 sorudan oluşan sosyodemografik bilgiler içermekteydi. İkinci bölüm, daha önce Meram Tıp Fakültesi etik kurulundan onaylı başka bir çalışma için hazırlanan anket formu soruları, Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu (DTEF) ana başlıkları, Tıpta Uzmanlık Kurulu Müfredat Oluşturma ve Standart Belirleme Sistemi (TUKMOS) önerileri ve benzer çalışmalardan esinlenerek hazırlanan birinci kısmı eğitim, ikinci kısmı çalışma ortamları ile ilgili 25'er ifadeden oluşmaktaydı. İstatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 22,0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study it is aimed to evaluate training and working environments of family medicine residents in Turkey, in the internet environment from their own perspectives and to reveal problems and expectations in this way. Materials and Method: The population of this study, which was planned as a descriptive and cross-sectional study, consisted of family medicine residents and the sample of 434 family medicine specialization students using the internet and social media. Announcement has been made to family medicine residents in Turkey within a period of nine months from social networks and it was stated that data were collected for a thesis study and the purpose of study was briefly explained. It was requested for those volunteering to fill in the questionnaire form in the link and they were reached in this way. A questionnaire form consisting of two parts was used in the study. The first part contained sociodemographic information consisting of 14 questions prepared by the researchers. Second part was composed of 25 expressions each, relating with training in first section and study environments in second section, inspired by the questionnaire questions prepared for another study previously approved by the ethics committee of Meram Faculty of Medicine, the main topics of the World Medical Education Federation (WFME), the recommendations of the Board of Specialization in Medicine Curriculum Creation and Standart Setting System (TUKMOS) and similar studies. SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 22.0 program was used for statistical analysis.