Obez, fazla kilolu ve normal kilolu hastalarda tiroid hormonlarının ve T3/T4 oranının insülin direnciyle ve metabolik parametrelerle ilişkisi
The relationship of thyroid hormones and T3/T4 ratio with insulin resistance and metabolic parameters in obese, overweight and normal weight patients
  1. Tez No: 870472
  2. Yazar: FATMA NUR YÜREKTEN SICAKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER HİCRAN MUTLU, DOÇ. DR. KAĞAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Tiroid hormonları enerji dengesini, lipid metabolizmasını ve glukoneogenezi düzenleyerek metabolik parametreleri etkiler. Literatürde tiroid hormonları (TSH, sT3, sT4) ve sT3/sT4 oranı ile metabolik parametreler arasındaki ilişkiyi inceleyen pek çok çalışma vardır. Yapılan çalışmalar, tiroid disfonksiyonu olan bireylerde tiroid hormonlarının metabolik parametrelerle ilişkili olduğunu göstermiş olsa da normal aralıktaki tiroid hormonları ile obezite, insülin direnci gibi parametreler arasındaki ilişki açık değildir. Bu çalışmamızın amacı; normal aralıktaki tiroid hormonları (TSH, sT3, sT4) ve sT3/sT4 oranının; insülin direnci ve diğer metabolik parametreler (obezite, bel çevresi, trigliserid ve HDL-K) ile bir ilişkisi olup olmadığını retrospektif olarak araştırmaktır. Tek merkezli, kesitsel nitelikteki bu çalışmaya Mayıs 2023-Eylül 2023 tarihleri arasında Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Obezite ve Aile Hekimliği polikliniklerinde takip ve tedavi edilmekte olan toplam 236 kadın hasta dahil edilmiştir. Hastalar obez, fazla kilolu ve normal kilolu olarak üç gruba ayrıldı. Gruplar; tiroid hormonları (TSH, sT3, sT4) ve sT3/sT4 oranı bakımından karşılaştırıldı. Tiroid hormonları (TSH, sT3, sT4) ve sT3/sT4 oranının obezite ve diğer metabolik parametrelerle olan korelasyonu tüm popülasyonda araştırıldı. Çalışmadan elde edilen bulguların istatiksel analizi için SPSS 26 (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanıldı. İstatiksel anlamlılık düzeyi için p0,05). Normal kilolu hastaların yaşı obez ve fazla kilolu hastaların yaşından gençtir. Yaş faktörü sT3 ve sT3/sT4 oranlarını etkilemektedir (p0,05). TSH'ın BKİ ile pozitif yönde (p=0,047); trigliserid ile pozitif yönde (p=0,010); HDL-K ile negatif yönde (p=0,019) korelasyonu mevcuttur. sT3'ün insülin direnci ile pozitif yönde (p=0,001); BKİ ile pozitif yönde (p=0,026); HDL-K ile negatif yönde (p=0,001) korelasyonu vardır. sT3/sT4 oranının insülin direnci ile pozitif yönde (p=0,001); HDL-K ile negatif yönde (p=0,002) korelasyonu vardır. sT4 ile metabolik parametreler arasında anlamlı bir korelasyon yoktur (p>0,05). Sonuçlarımız ötiroid bireylerde TSH, sT3 ve sT3/sT4 oranının metabolik parametrelerle ilişkili olduğunu gösterdi. Ancak bu ilişkinin tam olarak anlaşılması için daha çok merkezli, geniş çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Thyroid hormones affect metabolic parameters by regulating energy balance, lipid metabolism and gluconeogenesis. In the literature, there are many studies investigating the relationship between thyroid hormones (TSH, sT3, sT4) and sT3/sT4 ratio and metabolic parameters. Although studies have shown that thyroid hormones are associated with metabolic parameters in individuals with thyroid dysfunction, the relationship between thyroid hormones in the normal range and parameters such as obesity and insulin resistance is not clear. The aim of this study was to retrospectively investigate whether thyroid hormones (TSH, sT3, sT4) and sT3/sT4 ratio are associated with insulin resistance and other metabolic parameters (obesity, waist circumference, triglycerides and HDL-C). A total of 236 female patients who were being followed and treated in Obesity and Family Medicine outpatient clinics of Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital between May 2023 and September 2023 were included in this single-centre, cross-sectional study. The patients were divided into three groups as obese, overweight and normal weight. The groups were compared in terms of thyroid hormones (TSH, sT3, sT4) and sT3/sT4 ratio. The correlation of thyroid hormones (TSH, sT3, sT4) and sT3/sT4 ratio with obesity and other metabolic parameters were investigated in the whole population. SPSS 26 (Statistical Package for the Social Sciences) programme was used for statistical analysis of the findings obtained from the study. P0.05). The age of normal weight patients was younger than that of obese and overweight patients. Age factor affects sT3 and sT3/sT4 ratios (p0.05). TSH correlated positively with BMI (p=0.047), positively with triglycerides (p=0.010) and negatively with HDL-C (p=0.019). sT3 correlated positively with insulin resistance (p=0.001), positively with BMI (p=0.026) and negatively with HDL-C (p=0.001). The sT3/sT4 ratio was positively correlated with insulin resistance (p=0.001) and negatively correlated with HDL-C (p=0.002). There was no significant correlation between sT4 and metabolic parameters (p>0.05). Our results showed that TSH, sT3 and sT3/sT4 ratio were associated with metabolic parameters in euthyroid individuals. However, more multicentre, large studies are required to fully understand this relationship.