Alfa tokoferol ve erdosteine kombinasyonuyla rat modelinde renal iskemi reperfüzyon hasarının azaltılması (Renal iskemi reperfüzyon modelinde histopatalojik ve biyokimyasal çalışma)
The combination of alpha tocopheral and endosteine improves renal ischemia reperfusion injury in rat model
  1. Tez No: 165500
  2. Yazar: GÜRHAN GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TALAT YURDAKUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET İskemi ve reperfüzyonla meydana gelen akut renal yetmezlik; glomeruler filtrasyon oranında büyük azalmalar, yaygın tubuler hasar, tubulus hücre nekrozları, hyalin debrislerle oluşan tubuler obstruksiyonla karakterize klinik ve deneysel bir sendromdur. Klinikte böbrek transplantasyonu, parsiyel nefrektomi, renal arter rekonstrüksiyonu ve suprarenal anevrizmaların tedavisi; iskemi ve onu takip eden reperfüzyonun oluşturduğu hasara iyi birer örnek oluşturmaktadırlar. Bu çalışmada renal iskemi/reperfüzyon hasarında ve öncesinde uygulanabilecek bir tedavi yöntemi araştırıldı. Her grupta 6 rat bulunan 6 grup oluşturuldu. Laparotomi yapılan ratların sol böbrek arteri ve veni mikroskop altında klempe edildi. 45 dakikalık iskemi, 60 dakikalık reperfüzyon uygulandı. Erdosteine bir hafta boyunca günde 10 mg/kg dozunda oral yolla verildi. Alfa tokoferol laporotomiden 3 saat önce 10 mg/kg intraperitoneal olarak verildi. İşlem sonunda ratların sol böbreklerinden histopatolojik değerlendirmeler ve biyokimyasal analizler için doku örnekleri alındı. İskemi, iskemi/reperfüzyon hasarı ve kullanılan erdostein ve alfa tokoferolun etkileri histopatolojik ve biyokimyasal olarak değerlendirildi. Histopatolojik değerlendirme için Paller ve arkadaşlarının tanımladığı skorlama sistemi, biyokimyasal değerlendirme için doku MDA.SOD ve Ca+2 değerleri kullanıldı. Sonuç olarak hem erdostein hem de alfa tokoferol iskemi/reperfüzyon hasarının önlenmesinde etkilidir. Bu iki ajanın kombine kullanılması bu etkilerini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artırmaktadır. İskemi/reperfüzyon hasarının olabileceği operasyonlar öncesinde profilaktik olarak ve hasarın olduğu durumlarda tedavi edici olarak erdostein ve alfa tokoferol kombine olarak verilebileceği sonucuna varıldı. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY The acute renal failure produced by ischemia and reflow is a clinical and experimental syndrome characterized by major reduction in glomeruler filtration rate, extensive tubular damage, tubular cell necrosis and sings of tubular obstruction with hyaline debris. Renal transplantation, heminepherectomies, renal artery reconstructions and treatment of suprarenal aneurysms are responsible for ischemia of the kidney followed by reperfusion. In this study, before and during renal ischemia/reperfusion, a method of treatment which was available for performing was investigated. The study was performed on six groups of rats each composed of 6, were used. In laparotomised rats, under microscopy a nontravmatic vasculer clamp was placed across the left renal artery and vena for 45 minute and 60 minute of reperfusion was performed. Erdostein was given to the rats orally 10 mg/kg/day per one week. 10 mg/kg alpha tocopherol was given intraperitoneally three hours before the surgery. At the end of the experiment, tissue samples were taken from left kindeys for histopathological and biochemical evaluations. Ischemia, ischemia/reperfusion injury and the effect of erdostein and alpha tocoferol was investigated for histopathological and biochemical evaluations. For the histopathological evaluations the system scoring that was described by Paller and et al was used and for biochemical evaluation tissue MDA, SOD and Ca+2 levels were determinated. As a result both erdostein and alpha tocopherol were effective in reducing the ischemia/reperfusion injury. The combination of this two drugs were increased effects statistically significant. It was conculated that the combination of these two drugs could be used prophylactically before operations during which ischemia/reperfusion injury was expected and for therapy in injury already had operations. 48