Kronik Tek Taraflı Vestibüler Hipofonksiyon tedavisinde kullanılanvestibüler elektriksel stimülasyonda pinhole gözlüğün etkisi
The effect of pinhole glasses in vestibular electrical stimulation used in the treatment of Chronic Unilateral Vestibular Hypofunction
- Tez No: 870474
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KARAN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Üç aydan uzun süredir devam eden semptomları olan, kronik tek taraflı vestibüler hipofonksiyonu olan hastalarda vestibüler elektriksel stimülasyon ve vestibüler egzersiz programına ek olarak pinhole gözlük kullanımının etkinliğinin sadece vestibüler elektriksel stimülasyon ve vestibüler egzersiz tedavisi alan kontrol grubu ile karşılaştırılarak; baş dönmesi şiddeti, statik ve dinamik denge fonksiyonu, fonksiyonel ambulasyon ve baş dönmesinin hastaların yaşam kalitesi üzerine etkinliğini değerlendirmek amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntemler: Prospektif, randomize ve kontrollü olarak planlanan çalışmaya 100 hasta dahil edildi. Hastalardan çalışmaya alınmadan önce bilgilendirilmiş ve yazılı olarak onamları alınmıştır. İlk gruba (Grup 1, n: 50) pinhole gözlük ile birlikte haftada iki gün 8 hafta boyunca 30 dakika kadar vestibüler elektriksel stimülasyon uygulanıp 20-30 dakika kadar vestibüler egzersiz programı, ikinci gruba (Grup 2, n: 50) pinhole gözlük kullanılmadan aynı şartlarda sadece vestibüler elektriksel stimülasyon ve vestibüler egzersiz programı tedavisi verildi. Hastalar birincil ölçüt parametreleri Vizüel Analog Skala (VAS) ve Baş Dönmesi Engellilik Envanteri (BDEE); ikincil ölçüt parametreleri Berg Denge Skalası, Tandem Yürüyüş Testi ve Zamanlı Kalk ve Yürü Testi ile tedavi öncesi, tedavinin 1. ayında ve tedavi bittikten 1 ay sonra (3.ay) değerlendirildi. Toplam 13 hasta çalışmayı tamamlayamadı. Çalışma 87 hasta ile tamamlandı. Tüm değerlendirmelerin istatistiksel analizinde anlamlılık düzeyi p0.05). VAS ile değerlendirilen baş dönmesi şiddeti tedavi öncesine göre 1. ay değerlendirmesinde her iki grupta istatistiksel olarak anlamlı derecede düşüş gösterdi (p0.05). BDEE skoru tedavi öncesine göre 1. ay değerlendirmesinde her iki grupta istatistiksel olarak anlamlı derecede düşüş gösterdi (p0.05). Berg Denge Skalası değerleri tedavi öncesine göre 1. ay değerlendirmesinde her iki grupta istatistiksel olarak anlamlı derecede artma gösterdi (p0.05). Tandem Yürüyüş Testi değerleri tedavi öncesine göre 1. ay değerlendirmesinde her iki grupta istatistiksel olarak anlamlı derecede artış gösterdi (p0.05). Zamanlı Kalk ve Yürü Testi süreleri tedavi öncesine göre 1. ay değerlendirmesinde her iki grupta istatistiksel olarak anlamlı derecede azalma gösterdi (p0.05). Sonuçlar: Her iki grupta da birincil ve ikincil ölçüt parametrelerinde görülen istatistiksel olarak anlamlı düzelmeler vestibüler elektriksel stimülasyonun vestibüler egzersiz programı ile kombine edilmesinin kronik tek taraflı vestibüler hipofonksiyon tedavisinde oldukça faydalı olduğunu göstermiştir. Tedavinin bitiminden 1 ay sonra yapılan ölçümlerde de tedavinin olumlu etkisinin sürdüğü gözlenmiştir. Birincil ölçütlerimizden VAS ile değerlendirilen baş dönmesi şiddetindeki azalmanın pinhole gözlük takan grupta kontrol grubuna göre istatistiksel olarak daha anlamlı olduğu saptanmıştır. Vestibüler elektriksel stimülasyon uygulaması esnasında pinhole gözlüğün takılması vestibüler elektriksel stimülasyonun etkinliğini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to assess the effectiveness of the addition of pinhole glasses to vestibular electrical stimulation and vestibular exercise programs in patients with chronic unilateral vestibular hypofunction, whose symptoms have persisted for more than three months and have become chronic. This will be done by comparing them with a control group receiving only vestibular electrical stimulation and vestibular exercise therapy. The evaluation will focus on the severity of dizziness, static and dynamic balance function, functional ambulation, and the impact of dizziness on patients' quality of life. Patients and Methods: 100 patients were involved in the prospective, randomized and controlled study. Prior to inclusion in the study, participants were informed about the study details and their written consent was obtained. The first group (Group 1, n: 50) received vestibular electrical stimulation for up to 30 minutes twice a week for 8 weeks, along with 20- 30 minutes of vestibular exercise program, all administered with pinhole glasses. The second group (Group 2, n: 50) received the same treatment conditions, including vestibular electrical stimulation and vestibular exercise program, but without using pinhole glasses. Primary outcome parameters, Visual Analog Scale (VAS), and Dizziness Handicap Inventory (DHI), as well as secondary outcome parameters, Berg Balance Scale, Tandem Walking Test, and Timed Up and Go Test, were assessed before treatment, at the 1st month of treatment, and 1 month after the completion of treatment (3rd month). A total of 13 patients were unable to complete the study, resulting in the completion of the study with 87 patients. The significance level for all statistical analyses was considered as p0.05). The severity of dizziness assessed by VAS showed a statistically significant decrease in both groups at the 1-month assessment compared to pre-treatment (p0.05). DHI score showed a statistically significant decrease in both groups at the 1-month assessment compared to pre-treatment (p0.05). Berg Balance Scale values showed a statistically significant increase in both groups at the 1-month assessment compared to pre- treatment (p0.05). Tandem Walking Test values showed a statistically significant increase in both groups at the 1-month assessment compared to pre- treatment (p0.05). Timed Up and Go Test times showed a statistically significant decrease in both groups at the 1-month assessment compared to pre- treatment (p0.05). Conclusions: Statistically significant improvements observed in both groups in primary and secondary outcome parameters have demonstrated that combining vestibular electrical stimulation with a vestibular exercise program is highly beneficial in the treatment of chronic unilateral vestibular hypofunction. The positive effects of the treatment were also observed in measurements taken one month after the completion of the treatment. A statistically more significant decrease in the severity of dizziness evaluated with VAS, one of our primary criteria, was found in the group wearing pinhole glasses compared to the control group. The application of pinhole glasses during vestibular electrical stimulation enhances the effectiveness of vestibular electrical stimulation.