Fekal peritonitli ratlarda ozonlu su ve ozon uygulamasının intraperitoneal enfeksiyon üzerine etkisi: bir deneysel çalışma
The effect of ozonated water and ozone application on intraperitoneal infection in rats with fecal peritonitis: an experimental study
  1. Tez No: 870486
  2. Yazar: MÜJDAT UÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABBAS ARAS, PROF. DR. MEHMET PARLAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH ÇİBUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Uçak, M. Fekal Peritonitli Ratlarda Ozonlu Su ve Ozon Uygulamasının İntraperitoneal Enfeksiyon Üzerine Etkisi: Bir Deneysel Çalışma. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Van, 2024. Fekal peritonit, gastrointestinal sistem perforasyonları sonucu geliĢen ciddi bir enfeksiyon türüdür ve yüksek mortalite oranına sahiptir. Ozon tedavisi, antimikrobiyal, antienflamatuar ve antioksidan etkileri nedeniyle enfeksiyonların tedavisinde yardımcı bir tedavi yöntemi olarak araĢtırılmaktadır. Bu çalıĢmanın amacı, fekal peritonit oluĢturulan ratlarda ozonlu su ve ozon uygulamasının intraperitoneal enfeksiyon tedavisi üzerine etkisini araĢtırmaktır. ÇalıĢmada 40 adet Wistar albino rat kullanılmıĢ ve kontrol, antibiyotik, antibiyotik+ozonlu su, ozonlu su ve ozon olmak üzere 5 grup oluĢturuldu. Fekal peritonit, çekal içerik enjeksiyonu ile oluĢturuldu. Gruplara özgü tedaviler 7 gün boyunca uygulandı. Deney süresince ratlar gözlemlendi, 24. saatte ve 7. günde kan ve peritoneal örnekler alınarak hematolojik, mikrobiyolojik ve histopatolojik analizler yapıldı. Analiz sonucunda elde edilen verilerle Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H Testi ve Pearson Ki-kare testi gerçekleĢtirildi. Hematolojik bulgulara göre, ozonlu su grubunda MCH değeri antibiyotik ve ozon gruplarından anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Antibiyotik grubunda MCHC değeri diğer tüm gruplardan anlamlı olarak daha düĢük saptandı. Ozon grubunda lenfosit sayısı ozonlu su ve antibiyotik gruplarına göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Mikrobiyolojik bulgularda gruplar arasında anlamlı fark gözlenmedi. Histopatolojik bulgulara göre kontrol grubunda enflamasyon skorları tedavi gruplarından anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Sonuç olarak, ozon ve ozonlu su tedavilerinin peritonit modelinde olumlu etkileri olduğu gösterildi. Ozon tedavisi immün sistemi uyararak ve enflamasyonu azaltarak, ozonlu su ise eritrosit fonksiyonlarını destekleyerek enfeksiyona karĢı koruyucu etki gösterebilir. Gelecek çalıĢmalarda daha geniĢ örneklemlerle, daha uzun tedavi protokolleriyle ve daha kapsamlı enfeksiyon göstergeleriyle ozon ve ozonlu su tedavilerinin etkinliğinin araĢtırılması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Uçak, M. The Effect of Ozonated Water and Ozone Application on Intraperitoneal Infection in Rats with Fecal Peritonitis: An Experimental Study. Van Yüzüncü Yıl University, Faculty of Medicine, Department of General Surgery, Van, 2024. Fecal peritonitis is a serious type of infection that develops as a result of gastrointestinal perforations and has a high mortality rate. Ozone therapy is being investigated as an adjunctive treatment method in the treatment of infections due to its antimicrobial, anti-inflammatory and antioxidant effects. The aim of this study is to investigate the effect of ozonated water and ozone application on the treatment of intraperitoneal infection in rats with fecal peritonitis. 40 Wistar albino rats were used in the study and 5 groups were created: control, antibiotic, antibiotic+ozonated water, ozonated water and ozone. Fecal peritonitis was induced by injection of cecal contents. Group-specific treatments were applied for 7 days. Rats were observed throughout the experiment, blood and peritoneal samples were taken at the 24th hour and on the 7th day, and hematological, microbiological and histopathological analyzes were performed. Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H Test and Pearson Chi-square test were performed with the data obtained as a result of the analysis. According to hematological findings, the MCH level in the ozonated water group was found to be significantly higher than the antibiotic and ozone groups. MCHC levels was found to be significantly lower in the antibiotic group than in all other groups. The ratio of lymphocytes in the ozone group was found to be significantly higher than the ozonated water and antibiotic groups. No significant difference was observed between groups in microbiological findings. According to histopathological findings, inflammation scores in the control group were significantly higher than the treatment groups. In conclusion, ozone and ozonated water treatments were shown to have positive effects on the peritonitis model. Ozone therapy may have a protective effect against infection by stimulating the immune system and reducing inflammation, and ozonated water may have a protective effect against infection by supporting erythrocyte functions. It would be useful to investigate the effectiveness of ozone and ozonated water treatments with larger samples, longer treatment protocols and more comprehensive infection indicators in future studies.