Fagerström nikotin bağımlılık testi ile koroner arter hastalığı ciddiyetinin ilişkisi
Relationship between fagerström nicotine dependence test and coronary artery disease severity
  1. Tez No: 870490
  2. Yazar: BARAN ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Nikotin bağımlılığı ve tütün ürünlerinin kullanımı koroner arter hastalığı açısından risk faktörü olması sebebiyle, nikotin bağımlılık derecesiyle koroner arter hastalığı (KAH) arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı. Yöntem: Kesitsel, prospektif olan çalışmamızda, Dicle Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji polikliniğine başvuran orta riskli KAH hastalarının çektirilen koroner bilgisayarlı tomografik anjiyoda (kBTA) hesaplanan koroner arter kalsiyum skoru (KAK) ile fagerström nikotin bağımlılık testi (FNBT) arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil ettiğimiz 226 hastanın %72'si erkek (163) olup %28'i kadındır (63). Medyan yaş 45 olarak hesaplandı. Katılımcıların ortalama FNBT skoru 5.5 olup orta yüksek nikotin bağımlılığı ile uyumluydu. Hastalarımızın median KAK skoru 95 hesaplanmıştır. KAK skoru yüksek hastaların medyan FNBT skoru anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (medyan 6'ya karşı 4, p100) arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Sigaranın vücuda verdiği zararlar apaçık ortadayken, araştırma sonucumuz yüksek nikotin bağımlılığının da koroner arter hastalığının ciddiyetini arttırdığını destekler niteliktedir. Bu bilinçle sigara bırakmanın teşvik edilmesine yönelik çalışmaların artması gerektiği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Due to the fact that nicotine addiction and the use of tobacco products are risk factors for coronary artery disease (CAD), the relationship between the degree of nicotine dependence (FNBT) and coronary artery disease (CAD) was aimed to be examined. Method: In our cross-sectional, prospective study, the relationship between the coronary artery calcium (CAC) score calculated from coronary computed tomographic angiography taken due to moderate-risk CAD patients applying to the Cardiology outpatient clinic of Dicle University Hospital and the Fagerström Test for Nicotine Dependence (FNBT) was investigated. Findings: Of the 226 patients we included in the study, 72% were male (163) and 28% were female (63). Median age was calculated as 45 years. The average FNBT score of the participants was 5.5, which was compatible with moderate-tohigh nicotine dependence. The median CAC score of our patients was calculated as 95. The median FNBT score of patients with high CAC scores was found to be significantly higher (median 6 vs. 4, p100). While the damage that smoking does to the body is obvious, our research results support that high nicotine addiction also increases the severity of coronary artery disease. With this awareness, we believe that efforts to encourage smoking cessation should be increased.