Çalışanların karanlık liderlik algılarının örgütsel muhalefet üzerindeki etkisinde maneviyatın aracı rolü
The mediating role of spirituality in the effect of employees' perception of dark leadership on organizational dissent
  1. Tez No: 870512
  2. Yazar: ZEYNEP BURCU SÖBÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHRETTİN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın temel amacını karanlık liderlik algılarının örgütsel muhalefet üzerindeki etkisinde maneviyatın aracılık rolünün tespit edilmesi oluşturmaktadır. Ayrıca, çalışmanın diğer bir hedefi, çalışanların karanlık liderlik algısı, maneviyat ve örgütsel muhalefet düzeylerinde demografik ve mesleki çeşitli özelliklere göre anlamlı olarak farklılık olup olmadığını saptamaktır. Araştırmada online anket uygulaması ile kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 18 ve üzeri yaş grubunda olan ve İstanbul'da çalışan bireyler, örneklemini ise basit tesadüfi yöntemle araştırmaya dahil olan 424 kişi oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında anket katılımcılarına iş yerinde karanlık liderlik algısı, örgütsel muhalefet ve maneviyat ölçek soruları yöneltilmiştir. Anket uygulaması sonucunda elde edilen veriler SPSS 25 programı üzerinden analiz edilerek, değişkenlere ilişkin bulgular tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, karanlık liderlik algısı ile örgütsel muhalefet arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiş, maneviyatın aracılık rolü ise tespit edilememiştir. Bu doğrultuda, çalışanların yöneticileri ile ilgili karanlık liderlik algılarının örgütsel muhalefeti pozitif olarak etkilediği, diğer bir ifadeyle, çalışanlarda yöneticileri ile ilgili karanlık liderlik algılarının artması halinde, örgütsel muhalefetin artacağı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the mediating role of spirituality in the effect of dark leadership perceptions on organizational dissent. In addition, one of the aims of the research is to examine whether the dark leadership perception, spirituality and organizational dissent levels of the employees differ significantly according to various demographic and occupational characteristics. In the research, convenience sampling method was used with online survey technique. The population of the research consists of individuals aged 18 and over and working in Istanbul, and the sample consists of 424 people included in the research with simple random method. Within the scope of the study, the survey participants were given scales of perception of dark leadership in the workplace, organizational dissent and spirituality. The data collected as a result of the survey study were analyzed with the SPSS 25 program, and the relationship between the variables and the findings were determined. According to the results of the research, a positive and significant relationship was found between the perception of dark leadership and organizational dissent, but the mediating role of spirituality could not be determined. In this direction, it is seen that the dark leadership perceptions of the employees about their managers affect the organizational dissent positively, in other words, if the employees' dark leadership perceptions about their managers increase, the organizational dissent will increase.