Yabancı uyruklu öğrenciler perspektifinden matematik eğitimindeki görüşler ve beklentiler: Bir karma yöntem araştırması
Opinions and expectations on mathematics education from the perspective of foreign students: A mixed method research
  1. Tez No: 870514
  2. Yazar: KÜBRA KÜP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ İLGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Eğitim, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Çocuk Hakları Kanunu ve Anayasamızın 42. Maddesi gibi kanunlar üzere koruma altına alınan bir haktır. Bu nedenle din, dil, ırk gibi ayrımlar gözetmeksizin yabancı uyruklu öğrencilerin geldikleri yeni ülkelerde eğitimlerine devam etmeleri gerekmektedir. Öğretmen ve öğrencilerin aynı ortamda olmaları, birbirlerinden etkilenmelerine ve birbirlerine dair beklenti oluşturmalarına sebep olmaktadır. Öğrenciler matematik dersine epey vakit harcamalarına rağmen, öğrencilerin bu derse dair beklentilerinin neler olduğu hakkında sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu nedenle çalışmada, yabancı uyruklu öğrencilerin matematik dersine dair görüşleri ile matematik derslerine giren öğretmenlerinden beklentileri arasındaki benzerlik ve farklılıkların incelenmesi amaçlandı. Bu amaç doğrultusunda 25 ortaokul ve 7 lise düzeyinde öğrenime devam eden 32 yabancı uyruklu öğrenci ile çalışıldı. Araştırmada karma yöntem araştırmalarından biri olan keşfedici sıralı desen kullanıldı. Öğrencilerin yarı yapılandırılmış görüşmelerle matematik dersine dair görüşleri incelenerek bu görüşler doğrultusunda öğrencilerin matematik öğretmenlerinden beklentileri incelendi. Verilerin analizi keşfedici analiz yapılarak analiz edildi. Yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen nitel veriler içerik analizi, beklenti ölçeğinden elde edilen nicel veriler betimsel istatistik yöntemiyle analiz edildi. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda yabancı uyruklu öğrencilerin matematik dersine dair görüşleri ile matematik öğretmenlerinden beklentilerinin birbirini desteklediği görüldü. Öğrencilerin matematik dersinde konuyla ilgili çevre gezisi düzenlenmesini istediği, matematik dersinde yazı yazılmasına dair isteksiz olduğu, matematik dersinin günlük hayattaki kullanımına yönelik uygulamalar yapılmasını istediği ve matematik derslerinde yapılan özet/ tekrar uygulamasının devam etmesine dair beklentilerinin olduğu belirlendi. Bu sonuçlar doğrultusunda bu konuyla ilgili araştırmalara önerilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
Education is a right protected by laws such as the Universal Declaration of Human Rights, the Law on the Rights of the Child and Article 42 of our Constitution. For this reason, foreign students must continue their education in the new countries they come to, regardless of discrimination such as religion, language or race. The fact that teachers and students are in the same environment causes them to be influenced by each other and create expectations about each other. Although students spend a lot of time in mathematics, there are minimal studies on what students' expectations are for this course. For this reason, the study aimed to examine the similarities and differences between foreign students' opinions about mathematics lessons and their expectations from their teachers who teach mathematics lessons. For this purpose, 32 foreign students, including 25 secondary school students and 7 high school students, were studied. Exploratory sequential design, one of the mixed methods research, was used in the research. Students' opinions about mathematics course were examined through semi-structured interviews, and in line with these opinions, students' expectations from mathematics teachers were examined. The data was analyzed by performing exploratory analysis. Qualitative data obtained from semi-structured interviews were analyzed by content analysis, and quantitative data obtained from the expectation scale were analyzed by descriptive statistics method. As a result of the findings of the research, it was seen that foreign students' opinions about mathematics lessons and their expectations from mathematics teachers supported each other. It was determined that students wanted a field trip on the subject in mathematics lessons, were reluctant to write in mathematics lessons, wanted applications for the use of mathematics lessons in daily life, and had expectations that the summary/revision practice in mathematics lessons would continue. In line with these results, suggestions were made for research on this subject.