Consumers' attitudes towards health and wellness: Exploring motivations, barriers, and the impact of social media influencers
Tüketicilerin sağlık ve zindeliğe yönelik tutumları: Motivasyonların, engellerin ve sosyal medya etkileyicilerinin etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 870534
  2. Yazar: SEMİHA MELİS İŞCEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZDAMAR ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tüketicilerin sağlık ve zindelik konularına ilgisi ve bu alanlardaki davranışları benimseme isteği günümüz pazarlama dünyasında giderek artan bir öneme sahiptir. Ayrıca, sağlık ve zindelik konusunda içerik paylaşan sosyal medya etkileyicileri ve sosyal medyanın bu alanda tüketicilerin davranışları üzerinde etkisi de son derece önemlidir. Tüketicilerin mevcut sağlık ve zindelik davranışlarına yönelik motivasyonlarını ve engellerini keşfetmek, aynı zamanda tüketicilerin sağlık ve zindelik davranışlarının sosyal medya ve sosyal medya etkileyicileri tarafından nasıl şekillendiğini incelemek amacıyla, 2022 sonbaharında İzmir'de 16 tüketici ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirmiştir. Bulgular, tüketicilerin sağlık ve zindelik davranışlarına yönelik motivasyon ve engellerin iki kapsayıcı tema altında toplandığını ortaya koymaktadır: sosyal faktörler ve kişisel faktörler. Sosyal medyanın ve sosyal medya etkileyicilerinin tüketicilerin sağlık ve zindelik davranışları üzerindeki olumlu etkisine ilişkin temalar bilgilendiricilik, teşvik, satın alınabilirlik ve pratikliği kapsarken, sosyal medyanın ve sosyal medya etkileyicilerinin tüketicilerin sağlık ve zindelik davranışları üzerindeki olumsuz etkisine ilişkin temalar fiziksel yaralanma ve takıntıyı kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Consumers' interest in and willingness to adopt health and wellness behavior has been gaining importance in today's marketing world. In this regard, social media and social media influencers who share content about health and wellness have a considerable effect on consumers' behaviors. To explore consumers' existing motivations and barriers towards health and wellness behavior, alongside how consumers' health and wellness behaviors are shaped by social media and social media influencers, semi-structured in-depth interviews with 16 consumers in Izmir in the fall of 2022 were conducted. Findings reveal that motivations and barriers for consumers' health and wellness behavior group under two themes: social factors and personal factors. The themes related to the positive impact of social media and social media influencers on consumers' health and wellness behaviors encompass informativeness, encouragement, affordability, and practicality. The themes related to the negative impact of social media and social media influencers on consumers' health and wellness behaviors encompass physical injury and obsession.