The impact of reflective practices on ideal language teacher self
Yansıtıcı uygulamaların ideal dil öğretmen benliği üzerindeki etkisi
- Tez No: 870533
- Danışmanlar: DR. SEMİHA KAHYALAR GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki üniversitelerin yabancı diller yüksekokullarında görev yapan öğretim elemanlarının yansıtıcı uygulamalara ne ölçüde katıldıklarını incelemek ve bu uygulamaların ideal dil öğretmeni benlikleri üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Gerekli etik kurul onayları alındıktan sonra, Türkiye'deki yabancı diller okullarında çalışan 180 öğretim elemanından çevrimiçi bir anket aracılığıyla veri toplanmıştır. Nicel bir araştırma tasarımına dayanan veriler, 5'li Likert ölçeği kullanılarak İngilizce Öğretimi Yansıtma Envanteri (ELTRI) ve İdeal Dil Öğretmeni Benlik Ölçeği (ILTS) değerlendirme araçları olarak kullanılarak toplanmıştır. Veri analizi için SPSS 23 ve AMOS 23 kullanılmış ve frekans analizi, bağımsız örneklem t-testleri, tek yönlü ANOVA testleri, açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri, güvenilirlik analizleri, Pearson korelasyon testleri ve regresyon analizleri gibi teknikler kullanılmıştır. Bulgular, okutmanların yansıtıcı uygulamalara orta düzeyde katıldıklarını ve yansıtıcı uygulamaların ideal dil öğretmeni benliği üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur (p=0.000).
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the extent to which instructors at Turkish universities' schools of foreign languages engage in reflective practices and to assess the impact of these practices on their ideal language teacher selves. After obtaining the necessary ethics committee approvals, data were collected through an online questionnaire from 180 instructors working in schools of foreign languages in Turkey. Based on a quantitative research design, the data were collected using the English Language Teaching Reflection Inventory (ELTRI) and the Ideal Language Teacher Self-Scale (ILTS) as assessment instruments using a 5-point Likert scale. SPSS 23 and AMOS 23 were used for data analysis and techniques such as frequency analysis, independent sample t-tests, one-way ANOVA tests, exploratory and confirmatory factor analyses, reliability analyses, Pearson correlation tests and regression analyses were used. The findings revealed that the lecturers moderately participated in the reflective practices and that the reflective practices had a positive and statistically significant effect on the ideal language teacher self (p=0.000).