How can bundle cosmopsychism solve the subject-derivation problem
Demet kozmopsişizmi özne-türeme sorununu nasıl çözebilir?
  1. Tez No: 870538
  2. Yazar: BERK CELAYİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ISTVAN ALBERT ARANYOSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Kozmopsişizm, evrenin bir bütün olarak bilinçli olduğu ve metafiziksel olarak tüm bilinçli özneleri temellendirdiği görüşüdür. Bu görüş, fizikalizm, dualizm ve mikropsişizmin temel sorunlarından kaçındığı için önemli bir avantaja sahip olsa da özne-türeme sorunu olarak adlandırılan bir zorlukla karşı karşıyadır; yani, birbirinden farklı bilinçli öznelerin tamamının tekil bir kozmik özneden nasıl türediğini açıklaması gerekir. Bu tezde, tekil bir kozmik özne varsayıldığı sürece özne-türeme sorununun çözülemeyeceğini savunacağım ve bu sorunu çözmek için Demet Kozmopsişizmi ismini verdiğim yeni bir model önereceğim. Tezimin ana fikri, fenomenal durum uzayının bütününü kapsayan bir kozmik özneler demetinin tüm özneleri indirgenemez kolektivitesi ile temellendirmesinin mümkün olduğudur.
Özet (Çeviri)
Cosmopsychism is the view that the universe as a whole is conscious and metaphysically grounds all conscious subjects. While this position has the important advantage of avoiding the fundamental problems of physicalism, dualism and micropsychism,it faces a challenge called the subject-derivation problem, that is, it must explain how all the different conscious subjects derive from a singular cosmic subject. In this thesis, I will argue that the subject-derivation problem cannot be solved as long as a singular cosmic subject is assumed, and I will propose a new model for solving this problem, which I call Bundle Cosmopsychism. The main idea of my thesis is that a bundle of cosmic subjects subsuming the entire phenomenal statespace can ground all subjects in an irreducibly collective way.