Mary Wollstonecraft's revolution in manners and the kickback of constructed femininity
Mary Wollstonecraft'ın görgü devrimi ve yapay feminenitenin geri tepmesi
- Tez No: 870537
- Danışmanlar: PROF. Sandrine Bergès
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tezimde Simone De Beauvoir'ın İkinci Seks adlı kitabında yer alan 'öteki' kavramını kullanarak, sonradan oluşturulan feminenliğin teslimiyet, bakım yeteneği, duygusallık gibi bazı özelliklerinin kadınlar üzerinde oluşturulan baskıyı artırışını sorun olarak ele alıyorum. Açıkça cinsiyetlendirilen ve tek cinsiyete dayatılan ayrımcı uygulamaların, tezin konusu olan soruna ilişkin olumsuz sonuçlar doğurduğunu savunuyorum. Ayrıca bu uygulamalara bağlı kalmanın kadın olarak tanımlanmayı sağlayacak ögeler olarak kabul edilmemesi gerektiğini vurguluyorum. Mary Wollstonecraft'ın Kadın Haklarının Korunması kitabında kadınların toplumdaki 'ötekiliğine' makul ve etkili bir yanıt olarak savunduğu kadın tavırlarındaki devrimi takip etmeyi öneriyorum. Bu öneriminana sebebinin devrimin kapsayıcılığı olduğunu da eklemek istiyorum. Wollstonecraft tarafından sunulan kadın görgü devrimi ancak doğru türde erdemler ve ulusal eğitim bilgisinin tüm cinsiyetlere eşit olarak dağıtılmasıyla elde edilebileceğinden kapsayıcı bir çözüm olarak kabul ediyor ve tezimde sorun olarak ele aldığım duruma bir çözüm önerisi olabileceğini savunuyorum.
Özet (Çeviri)
In my thesis, by using Simone De Beauvoir's concept of 'the other' from her book Second Sex, I attempt to solve the issue of how some features of produced femininity, such as submission, caretaking, sentimentality, and so forth, increase women's oppression. I argue that discriminatory practices that are explicitly gendered and imposed on a single gender have been producing negative outcomes, regarding the problem explained. Also, it should be acknowledged that adhering to these practices should not be promoted as necessary to be identified as a woman. I propose to follow the revolution in female manners advocated by Mary Wollstonecraft in A Vindication of the Rights of Women as a plausible and effective answer to 'the otherness' of women in society. Here I argue that the main reason for the plausibility is the said revolution's inclusivity. Since Wollstonecraft argues that the revolution in female manners can be attained only by equal distribution of knowledge of the right kind of virtues and national education to all genders, inclusivity should be a given.