Uluslararası göç hareketliliğine ilişkin tutumların karma araştırma yöntemi ile incelenmesi: Edirne ili
Investigation of attitudes about international migration movement using mixed research method in Edirne
- Tez No: 870556
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN MELEK ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Psychology, Social Work, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Türkiye, dünyada en çok sığınmacıya ev sahipliği yapan ülkedir. Bunun sonucu olarak birçok şehirde yabancı uyruklu göçmen ve yerel halk sosyal alanda etkileşime girmektedir. Bu şehirlerden biri de Edirne'dir. Türkiye'nin Avrupa'ya geçiş kapısı olarak öne çıkan Edirne'de yaşayan yabancı uyruklu göçmenler ile yerel halkın karşılıklı tutumları sosyal psikoloji disiplini dâhilinde bu araştırmada tartışılmıştır. Araştırmada, karma araştırma yöntemi ve yöntemin alt desenlerinden yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Ölçeklerle, elde edilen nicel bulgular analiz edilmiştir (SPSS 25). Ölçekler arasında anlamlı bir ilişki kurulduğu görülmüştür. Nitel bulgular ise yarı yapılandırılmış görüşme formlarıyla analiz edilmiştir (MAXQDA 24). Araştırma sonucunda, yerel halkın göçmenlere yönelik olumsuz tutumları öne çıkarken, göçmenlerin ise yerel halka yönelik daha olumlu tutumlar besledikleri görülmüştür. Bu araştırmanın, grupların birbirine yönelik tutumlarına ilişkin politika geliştirilmesinde farklı bir bakış açısı kazandıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Türkiye hosts the largest number of refugees in the world. As a result, foreign migrants and the local population interact socially in many cities. One of these cities is Edirne. This study discusses the mutual attitudes of foreign migrants and the local population living in Edirne, which stands out as Turkey's gateway to Europe, under the discipline of social psychology. The research utilized a mixed-method approach, specifically the convergent parallel design. Quantitative data obtained from scales were analyzed using SPSS 25. A significant relationship was found among the scales. Qualitative data were analyzed using semi-structured interview forms and MAXQDA 24. The research concluded that while the local population tends to have negative attitudes towards migrants, the migrants tend to have more positive attitudes towards the local population. It is believed that this research will provide a different perspective in the development of policies regarding the mutual attitudes of these groups.