Demotivation among middle school students in English classes and teacher strategies to overcome it
İngilizce derslerinde ortaokul öğrencilerinin motivasyonlarını kaybetme nedenleri ve bunu aşmaya yönelik öğretmen stratejileri
  1. Tez No: 870578
  2. Yazar: HÜLYA AYBİKE ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET REMZİ ULUŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Öğrencilerin İngilizce derslerinde başarılı olmalarına yardımcı olmak için öğrencilerin motivasyonunu azaltan faktörleri bilmek ve bu faktörleri aşmak önemlidir. Bu nedenle, bu çalışma İngilizce derslerinde ortaokul öğrencilerini demotive eden faktörleri ve öğretmenlerin demotivasyon faktörlerini aşma stratejilerini araştırmıştır. Bu hedefe ulaşmak için çalışma, 2022-2023 bahar döneminde Türkiye'nin farklı şehirlerinde bulunan dört ayrı okulda gerçekleştirilmiştir: Ankara, İstanbul, Samsun ve Erzurum. Kapsamlı bir veri edinimi sağlamak için çalışmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında Acarol (2020) tarafından geliştirilen Yabancı Dil Motivasyon Ölçeği (FLDS) kullanılarak 5-8. sınıflardaki 632 ortaokul öğrencisinden veri toplanmıştır. Bu ölçek, 5'li Likert ölçeğine göre derecelendirilen 32 maddeden oluşmakta ve beş alt boyutu kapsamaktadır: Öğretim Materyali, Öğretim Yöntemleri, Öğretmen Tutumları, Olumsuz Deneyimler ve Başarısızlık Deneyimi. Araştırmanın bulguları, Öğretim Materyali'nin en demotive edici faktör olduğunu gösterirken Öğretmen Tutumu'nun en az demotive edici faktör olarak ortaya çıktığını göstermiştir. Bu faktörlerin, cinsiyet, sınıf seviyesi, şehir, akademik başarı ve öğrenme deneyimi gibi çeşitli değişkenlerde farklılık gösterdiği belirtilmiştir. Ek olarak, çalışmanın nitel bölümünde, demotivasyon faktörlerini tanımlama ve aşma stratejileri üzerine detaylı bilgi edinmek amacıyla 10 İngilizce Öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Öğretmenler, öğrencileri motive etmek için özgün ve teknolojik materyaller kullanmanın yanı sıra oyun içeren aktiviteler gibi interaktif unsurların yer aldığı öğrenci merkezli yaklaşımların önemini vurgulamışlardır. Olumlu öğretmen tutumları, açık kurallar ve kişiselleştirilmiş müdahaleler, öğrencileri ilgi alanlarına ve öğrenme yollarına göre yeniden motive etmek için önemli unsurlar olarak belirlenmiştir. Bu çalışma, dört okulu inceleyerek öğrenci motivasyonuna ilişkin değerli bilgiler sunmaktadır, ancak sınırlı kapsamı dolayısıyla gelecek çalışmalarda daha fazla araştırılmalıdır. Gelecekteki araştırmalar öğrencilerin motivasyon kaybına ilişkin bakış açılarını daha derinlemesine inceleyebilir, kültürel etkileri keşfedebilir ve motivasyon kaybına katkıda bulunan dış faktörleri araştırabilir. Derinlemesine yapılan bu araştırmalar, demotivasyon üzerinde anlayışımızı zenginleştirecek ve İngilizce derslerinde öğrenci motivasyonunu artırmaya yönelik hedeflenen stratejilerin geliştirilmesine olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
To help students succeed in English classes, it is important to know and overcome the factors that reduce students' motivation. Therefore, this study investigated the factors that demotivate middle school students in English classes as well as teacher strategies to overcome demotivational factors. To achieve this goal, the study was carried out across four distinct schools situated in different cities in Turkiye—Ankara, Istanbul, Samsun, and Erzurum—during the spring semester of 2022-2023. A mixed-method design was employed to ensure a comprehensive acquisition of data. In the quantitative part of the study, data was collected from 632 middle school students in grades 5th to 8th using the Foreign Language Demotivation Scale (FLDS) developed by Acarol (2020). This scale featured 32 items rated on a 5-point Likert scale and encompassed five sub-dimensions: Teaching Material, Teaching Methods, Teacher Attitudes, Negative Experiences, and Failure Experience. Results indicated that Teaching Materials ranked as the most demotivating factor, while Teacher Attitude emerged as the least demotivating. Notably, these factors varied across several variables such as gender, grade level, city, academic performance, and learning experiences. Additionally, in the qualitative part of the study, 10 EFL teachers were interviewed to gain valuable insights into their strategies for identifying and overcoming demotivation factors. Teachers stressed the importance of using authentic and technological materials to motivate students, along with student-centered approaches featuring interactive elements such as using games. Positive teacher attitudes, clear rules, and personalized interventions were identified as crucial for re-motivating students based on their interests and learning paths. This study offers valuable insights into student motivation by examining four schools, though its limited scope suggests opportunities for further exploration. Future research could delve deeper into students' perspectives on demotivation, the role of cultural influences, and external factors. This expanded research would enrich our understanding and enable the development of targeted strategies for boosting student motivation in English classes, ultimately leading to more effective and engaging learning environments.