Enhancing grade 1 conceptual science learning through curriculum integration
Müfredat bütünleştirmesi aracılığıyla 1. sınıf kavramsal fen bilimleri öğreniminin zenginleştirilmesi
  1. Tez No: 870580
  2. Yazar: DYLAN BERNARD GROMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JENNİE FARBER LANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Hiç üç farklı eğitim çerçevesini nasıl bir araya getireceğinizi merak ettiniz mi? Bu çalışma Milli Eğitim Bakanlığı, Cambridge İlköğretim Fen Bilimleri Programı ve Uluslararası Bakalorya İlk Yıllar Programı standartlarının Kavram Temelli Öğretim Ünitesi Tasarımı içinde nasıl entegre edileceğine yönelik gerekli adımları incelemektedir. Bilge bir öğretmen-araştırmacı tarafından yönetilen ve uzman görüşmeleriyle açıklanan ve doğrulanan beş Kavram Temelli ünite ile çalışma, uzmanlar arasında ünitelerin uygulanabilirliği ve uyumu konusunda bir uzlaşı ortaya koymuştur. Öneriler arasında, entegratörlerin tüm müfredatları tanımaları, Kavram Temelli Öğretim Ünitesi Tasarımı modellerini kullanmaları ve kavramsal anlayışa öncelik vermeleri yer almaktadır. Eklektik eğitim yapılarının başarılı entegrasyonu, Kavram Temelli Öğretim Ünitesi Tasarımı'nın birleştirici bir pedagojik yaklaşım olarak potansiyelini göstermektedir. Bu çalışmanın bulguları, ileriye dönük eğitim uygulamaları için doğrudan sonuçlar taşımaktadır. Gelecekte, çeşitli eğitim ortamlarıyla ilişkili nüansları araştırmak için ek araştırmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ever wondered how to blend three different educational frameworks into one? This study investigates the steps necessary to integrate the Turkish Ministry of National Education, Cambridge Primary Science, and International Baccalaureate Primary Years Programme standards within Concept-Based Instructional Unit Design. Led by a sagacious teacher-researcher who explicated and validated five Conceptually-Based units with expert interviews, the study revealed an agreement among experts on the practicality and alignment of the units. Recommendations include familiarizing integrators with all curricula, utilizing Concept-Based Instructional Unit Design models, and prioritizing conceptual understanding. The successful integration of eclectic educational structures shows the potential of Concept-Based Instructional Unit Design as a unifying pedagogical approach. The findings of this study carry inherent implications for further educational practice. Moving forward, supernumerary research is warranted to inquest the nuances associated across various educational settings.