Gender representations in Sunshine ELT coursebook
Sunshine ELT ders kitabında cinsiyet temsilleri
  1. Tez No: 870581
  2. Yazar: BENGİSU TUNCAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, Sunshine İngilizce Öğretim Materyali (ELT) ders kitabının detaylı bir analizidir. Bu ders kitabında cinsiyetler nasıl temsil edildiğini ortaya çıkarmayı ve kitapta cinsiyet eşitliğinin olup olmadığını keşfetmeyi amaçlar. Bu çalışma bir nitel araştırmadır ve görsel içerik analizi yapılmıştır. Çalışma, Kabila ve Masinjila'nın (1995) cinsiyet analizi çerçevesini kullanarak ders kitabındaki görselleri incelemiştir; bu çerçeve üç ana tema altında sınıflandırılan on yedi kategoriyi içerir. Veri toplama süreci, bu görsellerin detaylı bir şekilde incelenmesini içerir ve bulgular, bir rubrik kullanılarak kodlanmış ve değerlendirilmiştir. Sonuçlar, her kategoride kitapta eşit bir cinsiyet temsili olmadığını göstermiştir. Görsellerde neredeyse her açıdan belirgin bir erkek egemenliği gözlemlenmiştir. İstisnalardan biri, kadınların otururken daha belirgin bir şekilde tasvir edilmesidir. Bu bulgular, politika yapıcılar, müfredat geliştiricileri, eğitimciler, yöneticiler ve yayıncılar için ELT materyallerinde cinsiyet stereotiplerini ortadan kaldırmak için yapıcı değişiklikler yapma konusunda önemli sonuçlar doğurur. Bu çalışma, sadece bir ölçek kullanarak kitaptaki görselleri inceledi. Gelecekteki çalışmalar için, diğer ELT ders kitabı serilerinin analiz edilmesi daha kapsamlı sonuçlar elde etmek için yapılabilir.
Özet (Çeviri)
This study is a detailed analysis of the Sunshine ELT coursebook. It aims to reveal how genders are represented in this coursebook. It also discover if there is gender equality in it. It is a qualitative study and visual content analysis was for this study. The study scrutinizes the visuals within the coursebook, utilizing Kabila and Masinjila's (1995) gender analysis framework, which encompasses seventeen categories classified under three main themes. Data collection involved a thorough examination of these visuals, with findings coded and evaluated using a rubric. The results were coded and evaluated according to a rubric. The findings indicated that there was not an equal gender representation in the book for each category. A very strong male dominance was observed in almost every aspect in the visuals. One of the exceptions was the portrayal of females in seated positions, where they were more prominently featured.These findings have implications for policymakers, curriculum developers, educators, administrators, and publishers toward constructive changes to eliminate gender stereotyping in ELT materials. This study analyzed only visuals in the book by using one scale. For future studies, other ELT Coursebook series might be analyzed to have more comprehensible results.