Challenging gender roles in literature and media: A comparative analysis of The Enola Holmes Mysteries and film adaptations
Edebiyat ve medyada cinsiyet rollerine meydan okuma: The Enola Holmes Mysterıes ve film uyarlamalarının karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 870591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Cinsiyet rolleri tarih boyunca kadın ve erkeği sosyal manada kısıtlamıştır. Bu roller toplum tarafından yapay bir şekilde üretilmiş ve insanlar bu kurallara uymaya zorlanmışlardır. Cinsiyet rolleriyle ilgili birçok ilerleme kaydedilse de geleneksel erkeklik ve kadınlık anlayışı halen toplumun içine işlemiş bir haldedir. Bu nedenle geleneksel cinsiyet rollerine meydan okumak, daha fazla cinsiyet eşitliği ve kişilerin kendilerini daha doğru bir şekilde ifade edebilme imkanı sunması bakımından önemlidir. Bu katı cinsiyet kurallarından kurtularak insanlar cinsiyet temelli toplumsal beklentilerle kısıtlanmadan ilgi alanlarına ve kariyerlerine yönelebilirler. Bu tez, cinsiyet rollerine meydan okuma temasının karakter sunumunun ve hikaye yorumlanmasının evrimine ışık tutarak nasıl sergilendiğini ve edebiyattan filme nasıl uyarlandığını göstermektedir. Bunu gerçekleştirmek için ise The Enola Holmes Mysteries ve film uyarlamalarındaki kalıplaşmış cinsiyet rollerine meydan okuma temasına sahip olan karakterlerin karşılaştırmalı analizi yapılacaktır. Son olarak bu çalışma, cinsiyet rollerinin beyazperdede çeşitli bir şekilde betimlenmesinin öneminin altını çizer ve ortaya çıkan faydalarını inceler.
Özet (Çeviri)
Gender roles have socially restricted men and women throughout history. These roles are artificially constructed by society and individuals are forced to conform to them. Although much progress has been made regarding these roles, traditional masculinity and femininity are still ingrained in society. Therefore, challenging traditional gender roles is important because it can lead to greater gender equality and freedom for individuals to express themselves authentically. By breaking free from rigid gender roles, people can pursue their interests and careers without being constrained by societal expectations based on their gender. This thesis demonstrates how the theme of challenging gender roles is portrayed and adapted from literature to film, shedding light on the evolution of character representation and narrative interpretation. To do this, a comparative analysis will be made of the characters in The Enola Holmes Mysteries and the film adaptations, which have the theme of challenging gender role stereotypes. Ultimately, the thesis underscores the importance of diverse representations