3B yazıcı teknolojisi ile üretilen protezlerde kaide plağı ve yapay diş bağlantısının incelenmesi
Evaluation of the bond strength between the artificial teeth and denture base produced with the 3D printer
  1. Tez No: 870592
  2. Yazar: MERVE CANSIZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRUNNİSA CANAN BURAL ALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada 3 boyutlu (3B) yazıcı teknolojisiyle üretilen tam protezlerde kaide plağı ile yapay dişler arasındaki bağlanma dayanımı (BD) değerlendirilmiştir. Fotopolimerizan esaslı kaide plağı ve yapay diş reçineleri 3B yazıcı teknolojisi kullanılarak 5x7x10 mm boyutlarında bloklar üretildi. Yapay diş ile kaide plağı ara yüzüne uygulanan 4 farklı bağlanma ajanının (otopolimerizan akrilik reçine ve rezin siman, fotopolimerizan yapay diş ve kaide plağı reçineleri) 3 farklı bağlanma aralığında (0.25, 0.5 ve 1 mm) uygulanmasıyla 12 adet deney grubu oluşturulmuştur (n=13). Kontrol grubu olarak basınçla kalıplama yöntemiyle üretilen kaide plağı ve plastik yapay diş değerlendirilmiştir. Final boyutları 1x1x20 mm boyutlarına getirilen mikro çubuk formundaki örneklere universal test cihazında 1mm/dk hızda ve 300 MPa kuvvet altında mikroçekme testi uygulanmıştır. Kopma anındaki maksimum kuvvet ölçüldükten sonra kopma anındaki yüzey alanına bölünerek maksimum BD değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the bond strength (BS) between denture base and artificial teeth processed with three-dimensional (3D) printing technology and compared the differences according to the type of bonding agents and bonding gap. Photopolymerized denture base and artificial teeth blocks with 5x7x10 mm dimensions were 3D printed. Twelve experimental groups were formed (n=13), according to 4 bonding agents (autopolymerizing acrylic resin and resin cement, 3D printed photopolymerizing denture base and artificial teeth resin) and 3 bonding gaps (0.25, 0.5 ve 1 mm). The samples manufactured with compression moulding technique were used as the control group. Final sample sizes having dimensions of 1x1x20 mm were applied to microtensile test under 300 MPa at a speed of 1 mm/min at universal testing device. At rupture, maximum load was measured and by dividing the values at the bonding area, the maximum BS values were obtained.