Diş hekimlerinin dental kök hücrelere dair farkındalık, bilgi ve tutumunun değerlendirilmesi
Evaluation of dentists' awareness, knowledge and attitude towards dental stem cells
- Tez No: 870595
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARIŞ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Diş dokularında çeşitli yetişkin kök hücre popülasyonları bulunur ve bunlar toplu olarak dental kök hücreler olarak bilinir. Kök hücre araştırmaları diş hekimliği biliminin umut verici bir dalıdır. Bu çalışmada, diş hekimliği profesyonelleri arasında dental kök hücrelerinin varlığına ilişkin farkındalığın ve dental kök hücrelere ilişkin bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya, rastgele belirlenen ve çalışma amacı ve usulü anlatıldıktan sonra çalışmaya katılmayı kabul eden ve onamları alınan 112 diş hekimi dâhil edildi. Diş hekimlerinin dental kök hücrelere yönelik farkındalığını, bilgisini ve tutumunu değerlendirmek için belli seçeneklerin olduğu ve bunlardan birinin veya birkaçının seçilmesinin istendiği 22 adet kapalı uçlu sorudan oluşan bir anket uygulandı. Katılanların 53'ü (%47,3) erkek, 59'u (%52,7) kadındı. Katılımcıların 108'i (%96,4) daha önce kök hücreleri, 92'si (%82,1) dental kök hücreleri duymuştu. Dental kök hücrelere dair bilgi düzeyini yeterli görenlerin sayısı 13 (%11,6), yeterli görmeyenlerin sayısı ise 83 (%74,1) idi. Altmış beş katılımcı (%58,0) Türkiye'de kök hücre bankalarının olduğunu biliyordu. İş deneyimi 15 yıl olanların %72,7'si dental kök hücrelerin farkındaydı (p=0,428). İş deneyimi 15 yıl olanların %68,2'si Türkiye'de kök hücre bankalarının olduğunu biliyordu. İş deneyimi
Özet (Çeviri)
Various populations of adult stem cells, collectively known as dental stem cells, are found in dental tissues. Stem cell research is a promising field of dental science. This study aimed to evaluate awareness of the existence of dental stem cells among dental professionals and their knowledge and attitudes towards dental stem cells. The study included 112 randomly selected dentists who agreed to participate in the study after being explained the purpose and procedure of the study, and their consent was obtained. To evaluate dentists' awareness, knowledge, and attitude towards dental stem cells, a survey consisting of 22 closed-ended questions was administered in which certain options were asked and one or more of them were asked to be selected. Of the participants, 53 (47.3%) were male and 59 (52.7%) were female. Of the participants, 108 (96.4 %) had heard of stem cells before and 92 (82.1%) had heard of dental stem cells. The number of people who considered their level of knowledge about dental stem cells was 13 (11.6%), and the number of those who did not consider it to be sufficient. Sixty-five participants (58.0%) knew that stem cell banks existed in Turkey. 83.7% of those with 15 years of work experience were aware of dental stem cells (p=0.428). 42.9% of those with 15 years of work experience knew that there were stem cell banks in Turkey. Those with