Akut Dekompanse Karaciğer Yetmezliği ile Acil Servise başvuran siroz hastalarında mortalite öngörücüsü olarak 4 farklı skorlama sisteminin karşılaştırılması: CHILD-PUGH, MELD, CLIF-C ACLF ve CLIF-SOFA
  1. Tez No: 870596
  2. Yazar: AYŞE ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİYE MÜGE SÖNMEZ, DOÇ. DR. GÜLŞEN ÇIĞŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Siroz hastalığı patofizyolojisi tam aydınlatılamamış ve bu sebeple çağımızda halen yüksek mortaliteyle seyreden bir hastalıktır. Siroz hastalığı gelişen komplikasyonlarla dekompansasyona gider ve yönetilmesi çok daha karmaşık bir hale gelir. Sirozun akut dekompansasyonu (AD) nedeniyle acil servislere başvuran hastaların büyük bir yüzdesi yüksek hastane içi mortalite oranı göstermektedir. Bu hastaların takip ve tedavi yönetimi için birçok farklı skorlama sistemi geliştirilmiştir. Sirozlu dekompanse bireyler arasında yüksek riskli hastaların belirlenmesinin büyük önemine rağmen, acil servisler için onaylanmış mevcut bir skorlama sistemi yoktur; ancak burası dekompanse sirozlu hastaların erken teşhis ve tedaviden en çok fayda sağlayacağı yerdir. Bizim çalışmamızda Child-Pugh, MELD, CLIF-C ACLF ve CLIF- SOFA skorlarının acil servise başvuran akut dekompanse siroz hastalarında prognostik değerliliği amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız çift merkezli, prospektif ve kesitsel olarak planlandı. 1 Nisan 2022- 1 Nisan 2023 tarihleri arasında acil servisimize sirozun AD kriterlerini karşılayan, 18 yaş ve üzeri, 69 hasta çalışmaya dâhil edildi. AD için 2013 yılında yayınlanan CANONIC çalışmasındaki tanımı referans kabul edildi. Tüm hastaların 28. gün ve 90.
Özet (Çeviri)
Objective: The pathophysiology of cirrhosis remains incompletely understood, which continues to contribute to its high mortality rates in modern medicine. As cirrhosis progresses, complications arise, leading to decompensation and complicating its management further.A notable proportion of patients arriving at emergency departments with acute decompensation of cirrhosis face significant in- hospital mortality risks. Despite the critical need to identify high-risk individuals among these patients, there is currently no standardized scoring system tailored for emergency department use. However, given the potential for early intervention to improve outcomes in decompensated cirrhosis, this setting holds particular significance. In our study, we aimed to evaluate the effectiveness of Child-Pugh, MELD, CLIF-C ACLF, and CLIF-SOFA scoring systems in predicting prognosis for patients with acute decompensated liver failure presenting to the emergency department. Materials and Methods: Our study was planned as double-centered, prospective and cross-sectional. Between April 1, 2022, and April 1, 2023, 69 patients aged 18 and over who met the criteria for AD of cirrhosis were included in our study. The definition of AD published in the CANONIC study in 2013 was accepted as a reference. The mortality status of all patients at 28 and 90 days was recorded and compared with the scoring points.