The effect of bilingual experience and home language environment on cognitive control of bilingual children
İki dilli deneyim ve ev dili ortamının iki dilli çocukların bilişsel kontrolü üzerindeki etkisi
- Tez No: 870594
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAY Z. KARADÖLLER ASTARLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İki dilli deneyimin farklı boyutlarının, iki dilli grup içindeki bilişsel yeteneklerle nasıl ilişkili olduğu konusuna giderek artan bir ilgi vardır. Bu ilgi, yeterli dil üretimine sahip olmayan iki dilli küçük çocuklardan elde edilen verileri hedef almaktadır. Bu çalışma; dil yeterliliği, dil kullanımı ve kod değiştirme sıklığı gibi iki dillilik deneyimiyle ilgili çeşitli faktörleri içermenin yanı sıra hem iki dilli küçük çocukları hem de ebeveynlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Günlük etkileşimlerinin ses kaydı alınan, 30 ila 48 aylık iki dilli çocukları olan yirmi dört çok dilli aile, iki dilli deneyimle ilgili anketi doldurdu ve çevrimiçi bilişsel teste katıldı. Sonuçlar, çocukların veya ebeveynlerin iki dilli deneyimleriyle ilgili değişkenlerden ziyade çocukların yaşının, çocukların bilişsel kontrol yeteneklerini yordadığını gösterdi. Ayrıca hem çocuklar hem de ebeveynler için iki dillilik deneyimiyle ilgili tüm değişkenler arasındaki karşılıklı ilişkiler de incelendi. Bu çalışma, iki dillilik ile biliş arasındaki iki dillilik etkilerini, ebeveyn faktörlerinin yanı sıra iki dillilik deneyimiyle ilgili üç boyutu, özellikle de kod değiştirme sıklığını dahil ederek inceleyen birkaç çalışmadan biridir. Çalışmada, sınırlı dil üretimine sahip iki dilli genç yaş gruplarını incelerken iki dilli deneyime dayalı yaklaşımın uygulanmasının ve çevresel faktörlerin dahil edilmesinin sonuçları da tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
There has been growing interest in how different dimensions of bilingual experience correlate with cognitive abilities within the bilingual group. This interest targeted data from young bilingual children who lack sufficient language production. The current study includes a variety of bilingual experience-related factors such as language proficiency, language use, and code-switching frequency, as well as targeting both young bilingual children and their parents. Twenty-four multilingual families with 30- to 48-month-old bilingual children provided audio recordings of their daily interaction, filled out the bilingual experience-related questionnaire, and participated in online cognitive tasks. Results showed that children's age, rather than any of the children's or parents' bilingual-experience-related variables, predicted children's cognitive control abilities. We also reported the intercorrelations among all bilingual-experience-related variables for both children and parents. This study is one of the few studies that looked at the bilingual effects between bilingualism and cognition by including parental factors as well as three bilingual-experience-related dimensions, particularly the code-switching frequency. The implications of applying the bilingual experience-based approach and including environmental factors while studying young bilingual age groups with limited language production were also discussed in the article.