Türkiye'nin iki farklı ilindeki tıp, spor bilimleri ve sağlık bilimleri (hemşirelik) fakülteleri öğrencilerinin yeme tutum ve bozukluklarının incelenmesi
An investigation of eating attitudes and disorders in students of medicine, sports sciences and health sciences (nursing) faculties in two different provinces of Turkey
- Tez No: 870604
- Danışmanlar: DR. SEDEF HABİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu araştırma, Türkiye'nin farklı coğrafi bölgelerinde bulunan iki üniversitede Tıp, Hemşirelik, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Spor Yöneticiliği ve Antrenörlük Eğitimi Bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin yeme ve sağlıklı beslenme ilişkin tutumlarının belirlenmesi ve karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmamıza 569 (42,5%) erkek, 771 (57,5%) kadın katılım göstermiş ve toplam örneklem büyüklüğü 1340 kişiden oluşmaktadır. Örneklemin belirlenmesinde rastgele tabakalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Katılımcıların yeme ve sağlıklı beslenme ilişkin tutumlarının belirlenmesinde YTT-26 ve SBİTÖ ölçeklerinden oluşan anket formu uygulanmış ve toplanan veriler, SPSS 27.0 programı ile değişkenler açısından karşılaştırılmıştır. Üniversite ve cinsiyetlerin karşılaştırılmasında, Mann-Whitney U testi, bölüm, sınıf, VKİ ve yaş gruplarının karşılaştırılmasında Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. İstatistiksel verilere göre yeme tutum puan ortalamaları açısından, üniversite, bölüm, sınıf, yaş ve VKİ değişkenleri arasında anlamlı bir fark bulunmaktadır (p0,05). Sağlıklı beslenme tutum puan ortalaması açısından bakıldığında, üniversite, bölüm, sınıf, yaş grupları değişkenleri açısından anlamlı bir fark bulunmaktadır (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine and compare the attitudes of students studying in the departments of Medicine, Nursing, Physical Education Teaching, Sports Management and Coaching in two universities located in different geographical regions of Turkey regarding eating and healthy nutrition. 569 (42,5%) males and 771 (57,5%) females participated in our study and the total sample size consisted of 1340 participants. Random stratified sampling method was used to determine the sample. In determining the attitudes of the participants towards eating and healthy nutrition, a questionnaire form consisting of YTT-26 and SBITÖ scales was applied and the collected data were compared in terms of variables with SPSS 27.0 programme. Mann-Whitney U test was used to compare university and gender, and Kruskal-Wallis test was used to compare department, class, BMI and age groups. According to the statistical data, there is a significant difference between university, department, class, age and BMI variables in terms of eating attitude mean scores (p0.05). In terms of healthy eating attitude mean scores, there is a significant difference between the variables of university, department, class and age groups (p0,05).